TK rozstrzygnie, czy doszło do sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem

Sąd Najwyższy zawiesił rozpatrywanie sprawy kasacyjnej byłego szefostwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – koordynatora CBA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wąsika, ułaskawionych w 2015 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. O dalszych losach sprawy zdecyduje Trybunał Konstytucyjny.

Troje sędziów Trybunału Konstytucyjnego zawiesiło dziś postępowanie kasacyjne w sprawie Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA. Jak uzasadniali sędziowie, decyzja jest efektem wszczęcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem w sprawie prawa łaski.

 – Sąd Najwyższy w składzie tu obecnym w sprawie: Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela, po rozpoznaniu w izbie karnej na posiedzeniu dnia 1 sierpnia 2017 roku wniosków Prokuratury Krajowej i obrońcy Mariusza Kamińskiego, o zawieszenie postępowania kasacyjnego postanowił: stwierdzić zawieszenie postępowania – mówi Andrzej Stępka, sędzia Sądu Najwyższego.

Ta decyzja to dowód na to, że sądy nie orzekają na zapotrzebowanie tej czy innej opcji politycznej, ale zgodnie z przepisami – wskazuje rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Sąd Najwyższy orzekając dziś wyraźnie stwierdził, że w ogóle nie zajmował się kwestią czy istnieje spór czy go nie ma. Tylko stwierdził istnienie formalnej przesłanki z powodu której zawiesił postępowanie. Trzech sędziów Sądu Najwyższego wydało niezawisłą decyzję – podkreśla Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza, że sprawa zostanie na tym etapie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Organ ten ma rozstrzygnąć, czy doszło do sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem. Dopiero od rozstrzygnięcia Trybunału zależeć będzie czy Sąd Najwyższy ponownie zajmie się tą sprawą – tłumaczy rzecznik Sądu Najwyższego.

 Po zapoznaniu się z decyzją Trybunału, Sąd Najwyższy podejmie dalsze czynności w tej sprawie, orzeknie o podjęciu zawieszonego postępowania i ewentualnie wyda stosowną decyzjęzaznacza Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.


Dzisiejsza decyzja oznacza również, że 9 sierpnia Sąd Najwyższy nie zbada kasacji na niekorzyść Mariusza Kamińskiego i pozostałych członków kierownictwa CBA.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl