fot. PAP/EPA

Wiceprezydent M. Pence: USA potępiają rosyjską okupację gruzińskiej ziemi

Amerykański wiceprezydent Mike Pence podczas wizyty w Gruzji oznajmił, że USA potępiają rosyjską okupację gruzińskiej ziemi, podkreślając przy tym amerykańskie poparcie dla integralności terytorialnej oraz suwerenności Gruzji.

USA „stanowczo potępiają rosyjską okupację gruzińskiej ziemi” – powiedział Mike Pence podczas konferencji prasowej w Tbilisi.

Podczas wizyty w Gruzji Mike Pence spotka się również z żołnierzami biorącymi udział we wspólnych amerykańsko-gruzińskich ćwiczeniach wojskowych. Następnie prezydent uda się do Czarnogóry, będącej najnowszym członkiem NATO.

Mike Pence, jak podaje Radio Swoboda, również zapewnił, że USA są gotowe do obrony Gruzji na równi z krajami członkowskimi NATO.

„Prezydent D. Trump oddelegował mnie do Gruzji, Estonii i Czarnogóry, aby dać do zrozumienia rządom tych krajów, że USA są wierne swoim zobowiązaniom wynikającym z art. 5 NATO – atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich członków sojuszu” – powiedział Mike Pence cytowany przez Radio Swoboda.

Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne z Moskwą po przegranej wojnie z 2008 roku o Osetię Południową. Po tym konflikcie zbrojnym Rosja oficjalnie uznała opanowane przez separatystów regiony Gruzji – Osetię Południową i Abchazję – za niepodległe państwa.

PAP/RIRM

drukuj