fot. PAP/EPA

Przewodnicząca Komisji Europejskiej z wizytą w Polsce

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, przybędzie dziś do Warszawy. Jej wizyta ma związek z Krajowym Planem Odbudowy.

Od wielu miesięcy polski Krajowy Plan Odbudowy czekał na akceptację Komisji Europejskiej. Kością niezgody stała się Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Jej likwidacja była warunkiem, aby spór mógł zostać zakończony. Realizację tych oczekiwań przewiduje nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która wyszła z Pałacu Prezydenckiego. Projekt budził wiele emocji.  W środę zajmował się nim Senat.

– Jestem zwolennikiem, żeby nie burzyć kompromisu, który został wypracowany w Sejmie z ogromnym trudem, z udziałem rządu, pana prezydenta – mówił Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.

Odmienne zdanie miała jednak opozycja, która domagała się poprawek.

– Ustawa jest niepełna, w związku z tym musi być poprawiona i będzie poprawiona w Senacie – akcentował Bogdan Klich, senator PO.

Opozycja postawiła na swoim. Do ustawy wprowadzono 29 poprawek, które zostały wypracowane na posiedzeniu senackich komisji. Projekt zyskał głosy wszystkich senatorów.

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw – ogłosił Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Wyniki głosowania w mediach społecznościowych skomentował senator KO, Krzysztof Brejza.

„Niesamowite – PiS zagłosował ZA ustawą z przyjętymi poprawkami elementarnie uzdrawiającymi Sąd Najwyższy…” – napisał na Twitterze Krzysztof Brejza, senator KO.

Na wpis zareagował wicemarszałek Senatu, Marek Pęk.

„Proszę nie manipulować. W głosowaniu nad poprawkami senatorowie PiS poparli tylko dwie poprawki zgłoszone przez senatora Marka Martynowskiego. Zawsze tak jest, że w końcowym głosowaniu w Senacie jesteśmy za przyjęciem ustawy z poprawkami. To normalna praktyka” – napisał wicemarszałek Senatu.

Jedna z poprawek Senatu zakłada, że 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej byłoby losowanych spośród sędziów mających co najmniej 7-letni staż orzekania w Sądzie Najwyższym. Inna, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby przestać orzekać w Sądzie Najwyższym w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku. Poprawki przyjęte przez Senat przewidują również m.in. uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej. Sędziowie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną mieliby powrócić na swoje stanowiska i przez kolejne trzy lata nie mogliby być przeniesieni do innego wydziału bez ich zgody. Tymczasem, jak poinformował minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, Polska zakończyła negocjacje z Komisją Europejską dotyczące Krajowego Planu Odbudowy.

„Mamy to! Komisja Europejska przyjęła nasz KPO!” – napisał na Twitterze  Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

W związku z tym dziś z wizytą w Polsce przebywać będzie przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. W Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania podpisane ma zostać porozumienie. Da ono zielone światło na uruchomienie procedury wypłaty Polsce środków w ramach KPO. Polski rząd liczy, że pierwsza wypłata popłynie we wrześniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl