fot. PAP/Jacek Turczyk

Rozmowy szefów rządów Polski i Macedonii

Szefowie rządów Polski i Macedonii – Mateusz Morawiecki oraz Zoran Zaew – rozmawiali dziś w Warszawie na temat współpracy gospodarczej i obronnej.

W tym roku mija także 25 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych miedzy obydwoma krajami. Premier Mateusz Morawicki na konferencji prasowej podkreślił, że relacje pomiędzy Polską a Macedonią „rozwijają się znakomicie”.

Szef polskiego rządu pogratulował premierowi Macedonii zakończenia wieloletniego sporu z Grecją o nazwę państwa. W tym kontekście wyraził poparcie dla tego kraju w staraniach o członkostwo w UE oraz NATO.

– Złożyłem także gratulacje z okazji wyrażonej przez państwa członkowskie UE zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE. Polska popiera Macedonię w bardzo wielu aspiracjach, staraniach Macedonii, również o członkostwo w NATO. Mam nadzieję, że to się zadzieje szybko i, że będzie to wzmacniało bezpieczeństwo na Bałkanach – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szefowie rządów rozmawiali także o tematach bilateralnej współpracy. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że między Warszawą a Skopje jest połącznie lotnicze, które cieszy się dużym zainteresowaniem. To pokazuje jak dobrze rozwijają się nasze relację handlowe, inwestycyjne czy turystyczne – podkreślił. W ubiegłym roku wymiana handlowa między Polską a Macedonią wzrosła o 75 proc.

W agendzie rozmów znalazł się także temat współpracy obronnej. Macedonia jest zainteresowana zakupem m.in. rosomaków oraz modernizacją czołgów.

RIRM

drukuj