PAP/Paweł Supernak

M. Morawiecki i D. Grybauskaite m.in. o sytuacji mniejszości polskiej na Litwie

Sytuacja mniejszości polskiej na Litwie, polityka energetyczna oraz współpraca w ramach UE – to niektóre tematy piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i prezydent Litwy Dalii Grybauskaite – poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Kolejnymi tematami rozmów – jak dodała rzeczniczka rządu – były przygotowania do negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych, a także polityka w stosunku do: Rosji, Białorusi i Ukrainy.

„Szef polskiego rządu podkreślił, że istotną kwestią w relacjach między oboma krajami pozostaje sprawa polskiej mniejszości na Litwie. Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że sprawa pisowni nazwisk naszych rodaków, czy nazw miejscowości, nadal nie jest rozwiązana w satysfakcjonujący i trwały sposób, podobnie jak kwestia programów nauczania w szkołach” – powiedziała PAP Kopcińska.

„Prezydent Litwy i Premier RP zgodzili się co do rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, która metodami militarnymi, politycznymi i gospodarczymi, próbuje wpływać na Ukrainę i Białoruś. Polska i Litwa mają w tej sprawie jednoznaczne stanowisko i będą podkreślać – także wobec partnerów z UE – że jest to niebezpieczne dla całej Europy” – dodała rzeczniczka rządu.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przebywa od czwartku z dwudniową wizytą w Polsce, w trakcie której spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami: Sejmu – Markiem Kuchcińskim i Senatu – Stanisławem Karczewskim. Grybauskaite i Duda przyjęli w czwartek wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa.

Ponadto w obecności prezydentów: Polski i Litwy, ministrowie obrony Polski – Mariusz Błaszczak i Litwy – Raimundas Karoblis podpisali porozumienie o ustanowieniu bezpiecznej łączności do wymiany informacji radiolokacyjnych oraz list intencyjny w sprawie afiliacji litewskiej brygady zmechanizowanej Geležinis Vilkas (Żelazny Wilk) i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej w czasie pokoju do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Po spotkaniu z szefem polskiego rządu Grybauskaite udała się do Lublina, gdzie wraz polskim prezydentem złożyła wieniec przed pomnikiem Unii Lubelskiej. Po południu natomiast dojdzie w Lublinie do trójstronnego spotkania prezydent Grybauskaite, prezydenta Dudy oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Troje przywódców odwiedzi wspólnie kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

PAP/RIRM

drukuj