Rozszerzone zarzuty w sprawie warszawskiej reprywatyzacji dla czterech osób

Wobec czterech osób prokuratura rozszerzyła zarzuty dotyczące nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie – dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa. Dodatkowe zarzuty usłyszeli podejrzany b. wicedyrektor stołecznego BGN Jakub R i trzy inne osoby.

Oprócz R. takie same dodatkowe zarzuty usłyszeli b. naczelnik wydziału spraw dekretowych i związków wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Gertruda J.-F., b. kierownik działu nieruchomości dekretowych BGN Mariusz P. i b. radca prawny w BGN Jerzy B.

W śledztwie prowadzonym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wszyscy usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zarzuty dla R. i pozostałych trzech osób obejmują lata 2011-2014. Według śledczych R. i troje innych osób nie zapewnili właściwej realizacji zadań dla podległych zastępcy dyrektora komórek prowadzących postępowania reprywatyzacyjne.

W wyniku jego zaniechań doszło do nieuzasadnionego ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz nieuprawnionych w sprawach o nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 40 i ul. Emilii Plater 15.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że dodatkowe zarzuty dotyczą czworga osób.

Przypomniał, że funkcjonariusze CBA prowadzą obecnie pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie. Dotyczą one około 200 warszawskich nieruchomości. Wartość szkód z tego tytułu została oszacowana na ponad 3 mld zł. W związku z prowadzonymi postępowaniami zarzuty usłyszało około 40 osób.

Jakub R. był wiceszefem BGN stołecznego ratusza w latach 2006-2013. W końcu stycznia 2017 r. został zatrzymany przez CBA w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Jakub R. usłyszał m.in. zarzuty przyjęcia ponad 30 mln zł w związku z nieuczciwą reprywatyzacją działki na Placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki.

W październiku ubiegłego roku do warszawskiego sądu trafił pierwszy z aktów oskarżenia, którym objęty jest R. oraz osiem innych osób. Tym oskarżeniem objęci są oprócz R., b. dziekan stołecznej palestry Grzegorz M., rodzice R.: adwokat Alina D. i Wojciecha R. Ponadto, prokuratura oskarżyła wówczas adwokata Roberta N., jego siostrę b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., a także Janusza P., Mariusza L. i Joannę O. Zarzuty sformułowane w tym akcie oskarżenia dotyczą reprywatyzacji 15 warszawskich nieruchomości – w tym ul. Chmielnej 70, ul. Mokotowskiej 63 i ul. Karowej 14.

W połowie stycznia tego roku R. po niemal dwóch latach opuścił areszt tymczasowy.

Informację o rozszerzeniu zarzutów dla R. podało radio RMF.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl