Wicepremier Morawiecki odwiedził fabrykę PZL Świdnik

Rząd chce rozwijać polską myśl inżynierską z partnerami z całego świata. Wicepremier Mateusz Morawicki odwiedził dziś fabrykę PZL Świdnik. W tym roku mija 60 lat od powstania Polskich Zakładów Lotniczych. Dziś należą one jednak do włoskiego Leonardo Helicopters.

Minister finansów i rozwoju wyraził zadowolenie, że w fabryce we współpracy z partnerami międzynarodowymi powstają unikatowe produkty, które są eksportowane na cały świat.

To jeden z głównych zakładów eksportu produktów przemysłu obronnego w Polsce. Dla nas eksport i przemysł obronny są bardzo ważne. Wszystkich partnerów w Polsce, którzy chcą działać i mają produkcje w naszym kraju traktujemy równo i obiektywnie, ale też cieszymy się z tego, że są partnerzy, którzy patrzą bardzo długofalowo na rozwój produkcji w Polsce. To jest nasz obowiązek – powiedział wicepremier Morawiecki.

Świdnickie PZL to największa w kraju fabryka helikopterów. Zatrudnia blisko 3,5 tys. pracowników.

Firma stratowała w przetargu na wielozadaniowe helikoptery dla wojska. Poprzedni rząd PO-PSL odrzucił ofertę PZL wybierając francuskie maszyny Airbus Helicopters.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpisał na nowo przetarg na maszyny dla wojska. Wszystko wskazuje na to, że głównym dostawcą helikopterów będą firmy, które mają fabryki w Polsce.


RIRM

drukuj