fot. PAP/Mateusz Marek

Uroczysta inauguracja Funduszy Europejskich dla Polski na lata 2021-2027

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Funduszy Europejskich dla Polski na lata 2021-2027. W wydarzeniu wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, a także unijni komisarze ds. spójności i reform oraz ds. miejsc pracy i praw socjalnych. Pod koniec 2022  roku Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie polskie programy finansowe z polityki spójności na lata 2021-2027, nasz kraj otrzyma 76 mld euro.

Programy, jakie Polska będzie realizowała z tej puli, dotyczą m.in. inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne, poprawy sytuacji na rynku pracy oraz wsparcia wschodnich regionów naszego kraju. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że środki z Funduszy Europejskich przyczynią się do rozwoju gospodarczego Polski.

Cały czas skracamy dystans do tych krajów najbardziej zamożnych. Na koniec roku – choć nie ma oficjalnych danych – ale PKB Polski mierzone siłą nabywczą zbliży się do 80 proc. średniej unijnej. Przypominam, że kiedy wchodziliśmy do UE, stratowaliśmy z poziomu mniej więcej 50 proc. średniej unijnej, więc widać, że przez te kilkanaście lat wykonaliśmy rzeczywiście gigantyczną pracę i zbliżyliśmy się do najbardziej zamożnych krajów unijnych. W dalszym ciągu jesteśmy w strategii tego gonienia, a polityka regionalna właśnie temu służy, bo jej główną zasadą jest zmniejszanie poziomu nierówności zarówno pomiędzy krajami, jak i pomiędzy poszczególnymi regionami – zaznaczył Zbigniew Kuźmiuk.

Głównym organizatorem dzisiejszego wydarzenia jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Szczegółowe informacje o programach realizowanych przez Polskę w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 można znaleźć na stornie funduszeeuropejskie.gov.pl.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl