Szef Pentagonu w Seulu: Nie zmniejszymy siły wojsk USA w Korei Płd.

Odwiedzający Seul szef Pentagonu James Mattis zapewnił w czwartek ministra obrony Korei Płd. Song Jung Mu, że zobowiązania USA wobec bezpieczeństwa jego kraju pozostają niewzruszone, a siła stacjonujących tam amerykańskich wojsk nie zostanie zmniejszona.

James Mattis z uznaniem wypowiedział się o niedawnej decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wstrzymaniu wspólnych „gier wojennych” USA i Korei Płd. na czas negocjacji z Koreą Płn. w sprawie likwidacji arsenału nuklearnego tego państwa. Seul i Waszyngton odwołały niedawno kilka planowanych na drugą połowę roku wspólnych ćwiczeń, w tym manewry Freedom Guardian.

„Niedawna decyzja, by zawiesić ćwiczenia Freedom Guardian, tworzy większe możliwości dla naszych dyplomatów, aby negocjować, zwiększając szanse na pokojowe rozwiązanie na Półwyspie Koreańskim” – powiedział amerykański minister obrony, stojąc obok swojego południowokoreańskiego odpowiednika.

James Mattis i Song Jung Mu zgodzili się, że sankcje nałożone przez ONZ na Koreę Północną powinny pozostać w mocy do czasu podjęcia przez reżim w Pjongjangu konkretnych i nieodwracalnych kroków w kierunku pełnej denuklearyzacji.

Prezydent Donald Trump ogłosił zamiar zawieszenia wspólnych manewrów po historycznym szczycie z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w Singapurze 12 czerwca. Kim ponownie zadeklarował tam skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, a Donald Trump zobowiązał się do udzielenia reżimowi gwarancji bezpieczeństwa.

W Korei Płd. stacjonuje obecnie ok. 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy, a blisko połowę kosztów ich utrzymania opłaca Seul. Obecna umowa w sprawie podziału tych kosztów wygasa jednak z końcem roku, a obie strony negocjują zawarcie kolejnej.

Dowódca wojsk USA w Korei Płd. generał Vincent Brooks zaprzeczył w środę, jakoby decyzja o wstrzymaniu wspólnych manewrów oznaczała całkowite zaprzestanie ćwiczeń.

„Nie spodziewam się, aby to był koniec wszystkich ćwiczeń i treningów, jakie znamy, ale raczej tych widocznych ćwiczeń (…), które mogą wywołać niepotrzebną nerwowość w czasie, gdy tak ważna jest budowa zaufania” – powiedział.

Szef Pentagonu przybył do Seulu z Pekinu, gdzie rozmawiał w środę z chińskim ministrem obrony Wei Fenghem i prezydentem Xi Jinpingiem. W piątek ma odwiedzić Japonię.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl