fot. flickr.com

USA: Wizyta sekretarza stanu ma podkreślić wagę przyjaźni z Polską

„Celem wizyty sekretarza stanu Rexa Tillersona w Polsce ma być podkreślenie wagi głębokiej współpracy i przyjaźni USA z Polską oraz Polakami” powiedziała w czwartek na konferencji prasowej rzecznik departamentu stanu Heather Nauert.

Rzecznik dodała, że Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych w NATO, a kraje „współpracują w wielu dziedzinach i prezentują podobne stanowisko”.

Rex Tillerson spotka się z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem oraz ambasadorem Stanów Xjednoczonych w Polsce Paulem W. Jonesem. Następnie w planach wizyty sekretarza stanu znajduje się spotkanie ze stacjonującymi w Polsce żołnierzami USA.

Tematami wizyty będzie głównie współpraca w zakresie NATO, zacieśnianie więzi pomiędzy krajami, poprawa bezpieczeństwa i handel energią.

Rzecznik przypomniała, że prezydent USA Donald Trump już wcześniej powiedział, iż Polska jest jednym z najbardziej zaangażowanych członków NATO oraz USA i chce wykorzystać wizytę Rexa Tillersona, by jeszcze bardziej wzmocnić współpracę pomiędzy krajami.

PAP/RIRM

 

drukuj