PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki w Mławie: Potrzebujemy móc kontynuować nasze zmiany dla Polski

Potrzebujemy móc kontynuować nasze zmiany na tej ziemi, dla Polski; patrzymy na Polskę przez pryzmat takich miast jak Mława, to jest dla nas podstawowy punkt odniesienia – mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Mławie (Mazowieckie).

W sobotę, w zabytkowym parku miejskim w Mławie, odbyło się wydarzenie pt. „Nasze smaki”, podczas którego promowano produkty wytwarzane przez przedsiębiorców branży spożywczej oraz regionalnych producentów tradycyjnej, zdrowej żywności.

„Potrzebujemy móc kontynuować zmiany na tej ziemi, móc kontynuować nasze zmiany dla Polski” – mówił obecny na wydarzeniu premier Morawiecki.

Podkreślał przy tym, że Polska, podobnie jak Unia Europejska, nie składa się wyłącznie z Berlina, Paryża czy Amsterdamu.

„My patrzymy na Polskę właśnie przez pryzmat takich miast i takich powiatów jak 30-tysięczna Mława i cały wasz powiat. To jest dla nas ten podstawowy punkt odniesienia” – zapewniał premier.

W tym kontekście wskazywał, że „braki w budowie dróg staramy się skompensować Funduszem Dróg Samorządowych, zwijane posterunki policji w czasach naszych poprzedników odbudowujemy, zwijane placówki pocztowe odtwarzamy”.

„Państwo Polskie musi być obecne w Mławie i takich miastach jak Mława w całej Polsce” – podkreślał. Premier Morawiecki wskazywał też, że Prawo i Sprawiedliwość walczy o to, by „polscy rolnicy mieli europejskie dopłaty do hektara, europejskie warunki gospodarowania, europejskie wynagrodzenia”.

„To jest nasz cel. Nasz cel na kolejne lata” – mówił premier.

Premier wspomniał też o działaniach, jakie zostały już przez rząd wykonane. Nawiązał do zmiany prawa ws. rolniczego handlu detalicznego.

„Możliwość sprzedaży swoich płodów rolnych bez konieczności zgłaszania, odpowiednich zezwoleń, w miejscu ich wytwarzania” – tłumaczył premier.

Zapowiedział, że rząd dąży do tego, aby zwiększyć możliwości dystrybucji produktów rolniczych.

„Chcemy skrócić tę drogę – od pola do stołu konsumenta” – zapowiedział Morawiecki.

„Chcemy ominąć jak najwięcej pośredników, sklepów, hurtowników. Wtedy marża dla rolnika będzie jak najwyższa, wtedy zyski będą jak najwyższe. I poziom życia na wsi, a także w takich miastach jak Mława będzie coraz bardziej przyzwoity, będzie na coraz bardziej europejskim poziomie” – mówił premier.

Zachęcał również do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Weźmy nasze sprawy w nasze ręce” – powiedział, cytując patrona jednego z okolicznych liceów – Stanisława Wyspiańskiego, Mateusz Morawiecki.

„Pójdźmy do głosowania za dwa tygodnie, bo od tego będzie zależeć przyszłość Polski” – mówił.

Mateusz Morawiecki nawiązał też do odszkodowań, jakie Polska miałaby płacić innym państwom. W tym kontekście Morawiecki wspomniał wydarzenie, do którego doszło w Mławie 17 stycznia 1945 r. – niemiecki mord na Kalkówce.

„Wspominam o tym też w hołdzie dla tamtych ofiar” – mówił Morawiecki. Powiedział, że takich miejsc w Polsce jest więcej.

„Głośno podkreślamy, że nie pozwolimy na żadne odszkodowania wypłacone komukolwiek, bo to nam należą się odszkodowania” – mówił premier.

Mateusz Morawiecki, mówiąc o odszkodowaniach, wskazał też na działania wicemarszałka Senatu Adama Bielana – „rozmawia o tym, by nie było świata postawionego na głowie”.

„Świata, gdzie ofiary, potomkowie ofiar musiały płacić komukolwiek na świecie” – mówił Morawiecki wskazując Bielana, jako kandydata PiS do Parlamentu Europejskiego.

Premier powiedział również, że wybory do europarlamentu oraz jesienne wybory parlamentarne „to będą najbardziej decydujące chwile w ciągu ostatnich 30 lat”.

„To będą chwile, od których zależała będzie przyszłość Polski, przyszłość Mławy, przyszłość takich miast jak Mława. Musimy zadbać o to, by była dobra reprezentacja w Parlamencie Europejskim” – przekonywał premier Morawiecki.

Wiceburmistrz Mławy Janina Budzichowska przypomniała, że Mława w tym roku obchodzi jubileusz 500-lecia nadania praw miejskich.

„Przez wiele lat byliśmy miastem pogranicza i temu przypisuje się naszą przedsiębiorczość. Za dosłownie dwa miesiące otwieramy m.in. oczyszczalnie ścieków powstałą w partnerstwie publiczno-prawnym” – zapowiedziała Budzichowska.

Starosta mławski Jerzy Rakowski powiedział, że region odnosi w ostatnich latach wiele sukcesów, a głównym jego problemem jest infrastruktura.

„Sukcesem jest to, że jako powiat byliśmy na drugim miejscu po powiecie szydłowieckim w kwestii bezrobocia, dziś to bezrobocie spadło do poziomu 6,5 proc.” – mówił Rakowski. Starosta podkreślił, że w kwestii poprawy infrastruktury drogowej liczy na Fundusz Dróg Samorządowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl