fot. facebook.com/bpmsolarczyk

[TYLKO U NAS] Ks. bp M. Solarczyk: Powołanie musi opierać się na dojrzałości ludzkiej, ale również na dojrzałości wiary

Kiedy mówimy o powołaniu, zawsze dotykamy przede wszystkim człowieka, który ma odkryć właśnie to, co my nazywamy powołaniem. Skoro ma rzeczywiście to być powołanie, a więc pewna tajemnica Boga, którą człowiek od Boga otrzymuje, zawsze się musi opierać na jego dojrzałości ludzkiej, ale również i na dojrzałości wiary – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

12 maja w Kościele katolickim przypada Niedziela Dobrego Pasterza. Wówczas rozpocznie się 56. Tydzień Modlitw o powołania.

Ks. bp Marek Solarczyk wskazał na elementy, które są niezwykle ważne w kontekście powołania.

– Kiedy mówimy o powołaniu, zawsze dotykamy przede wszystkim człowieka, który ma odkryć właśnie to, co my nazywamy powołaniem. Skoro ma rzeczywiście to być powołanie, a więc pewna tajemnica Boga, którą człowiek od Boga otrzymuje, zawsze się musi opierać na jego dojrzałości ludzkiej, ale również i na dojrzałości wiary. To są te elementy, które są niesamowicie połączone, niesamowicie ważne – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Szczególną rolę w kontekście rozeznania powołania każdego człowieka odgrywa rodzina, środowisko, w którym wzrastamy – ocenił przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

– Ważne jest, aby w tym wszystkim dostrzec to, co jest niezmienne. A na tym etapie chyba to, co rzeczywiście akurat jest ważne, jeżeli chodzi o miejsce rozeznawania, podejmowania i przyjmowania powołania, to jest środowisko, w którym człowiek wzrasta, ze szczególną rolą, szczególnym ukłonem, szacunkiem dla rodziny. (…) Myślę, że to jest rzecz na tyle bogata, że każdy czas ma swoje ułatwienia, swoje trudności, ale są te bardzo uniwersalne wartości i fundamenty, jakim jest rodzina i środowisko wzrostu, na pewno środowisko wiary ze szczególną rolą duszpasterzy, na pewno środowisko rówieśników – zaznaczył.

Kiedy człowiek staje wobec rozeznania swojego powołania, zawsze pojawia się ryzyko czy strach – podkreślił biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej.

– Myślę, że każdy z nas, kiedy stawał wobec tego wyboru, tej decyzji, to zawsze się pojawia coś, co świat nazwałby ryzykiem, a patrząc chociażby na całe doświadczenie Biblii ja osobiście przychylałbym się do określenia „bojaźń Boża”, czyli to drżenie czy będę potrafił rzeczywiście uszanować, rozwinąć to dobro, które Bóg będzie chciał mi zawierzać, ale jeżeli będzie człowiek to przeżywał z całym oddaniem i wrażliwością i zawierzeniem na co dzień Panu Bogu na jakimkolwiek byłby etapie, to na pewno to przyniesie dobre owoce – mówił.

Ks. bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że człowiek, który przeżyje tajemnicę bardzo osobistej bliskości Pana Boga, staje się bardzo otwarty w swojej wierze.

– 26 maja 2006 roku – papież Benedykt XVI, kiedy był w Warszawie na spotkaniu z duchownymi, mówił o tym, żeby byli przede wszystkim specjalistami od kontaktu z Panem Bogiem. To jest właśnie ten motyw i sami dobrze wiemy, że doprowadzenie kogoś do przeżycia tej bliskości z Panem Bogiem, jeżeli samemu się tego nie przeżywa, to już jest czysta teoria i niestety trudno przewidzieć dobre owoce. Dlatego jest ten czas, ten tydzień, żebyśmy potrafili – ci, którzy przeżywają te powołania – ożywić, sprawić, żeby one były jeszcze bardziej wyraziste – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP wyjaśnił również, co my wszyscy możemy zrobić, aby dobrze przeżyć Tydzień Modlitw o Powołania.

– To, co my możemy – to na pewno włączyć się w to. Ci, którzy tego nie czynią, żeby się włączyli. (…) Jest to dzieło Margaretki czy różnorakie inne podobne dzieła, gdzie za mnie każdego dnia wielu ludzi się modli. Myślę, że dla nas, osób powołanych, to wielka okazja, żeby rzeczywiście to był czas wdzięczności za to wsparcie. (…) Niech ten tydzień będzie nie tyle taki wyjątkowy, że tylko przez ten tydzień będziemy starali się w jakiś oddany sposób przeżywać powołanie, ale niech ten tydzień potwierdzi to, że będzie nam na tym zależało zawsze, każdego dnia – zaapelował biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Całość rozmowy z ks. bp. Markiem Solarczykiem w „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

 

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl