fot. Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016/http://archive.krakow2016.com/symbole.html

Ks. bp M. Solarczyk: Obecność znaków Światowych Dni Młodzieży w Polsce szansą na ożywienie duszpasterstwa

Krzyż i ikona Matki Bożej 21 sierpnia br. ponownie przybędą do Polski. Do 1 września nawiedzą 17 diecezji. Będzie to szansa dla młodzieży na doświadczenie wspólnoty Kościoła i ożywienie duszpasterstwa – powiedział przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, ks. bp Marek Solarczyk.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” [czytaj więcej].

Przygotowaniem do tego wydarzenia jest m.in. peregrynacja znaków ŚDM, czyli krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po różnych krajach. 21 sierpnia trafią one do Polski. Do 1 września nawiedzą 17 diecezji: 16 diecezji Kościoła katolickiego i jednej Kościoła grekokatolickiego.

„Będzie to dla nas okazja, by wrócić pamięcią do wydarzeń sprzed lat oraz przypomnieć sobie przesłania skierowane do młodych przez kolejnych papieży. W tym roku mija bowiem pięć lat od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz trzydzieści lat od ŚDM w Częstochowie” – powiedział ks. bp Marek Solarczyk.

W ocenie duchownego obecność znaków ŚDM w poszczególnych diecezjach przyczyni się do ożywienia wiary wśród młodych ludzi.

„Jest to tym cenniejsze, że minione miesiące pandemii sprawiły, że wiele spotkań odbywało się jedynie w przestrzeni wirtualnej bądź w małych grupach, tymczasem młodzi potrzebują być razem, potrzebują żywej wspólnoty Kościoła, która się modli, która dzieli się swoją wiarą” – powiedział ks. bp Marek Solarczyk.

Wskazał, że dla młodych w naszym kraju to także kolejny etap na drodze przygotowań do światowego spotkania w 2023 roku w Lizbonie.

„Choć wciąż czekamy na decyzję Papieża odnośnie dokładnego terminu oficjalnego spotkania w Portugalii, to jednak duchowe przygotowania nabierają tempa. W tym roku, młodym przyświeca hasło <<Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś>>. Jest to zaproszenie do wyjścia z osobistym doświadczeniem wiary do świata, w którym człowiek żyje, uczy się, pracuje” – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Przypomniał, że dniem szczególnej modlitwy za ŚDM jest 13. dzień miesiąca.

„Wybór daty jest związany z orędziem fatimskim. Matce Bożej z Fatimy w Portugalii zawierzamy czas przygotowań i całe Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie” – powiedział.

21 sierpnia krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) przybędą do sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Nawiedzą także kilka sanktuariów: bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (21 sierpnia), Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (28 sierpnia) i św. Józefa w Kaliszu (30 sierpnia) – poinformował dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, ks. Mariusz Wilk.

Powiedział, że symbole ŚDM będą także w stolicach diecezji: lubelskiej i sandomierskiej (22 sierpnia), drohiczyńskiej i białostockiej (23 sierpnia), ełckiej (24 sierpnia), rzeszowskiej (25 sierpnia), kieleckiej (28 sierpnia), radomskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej (29 sierpnia), koszalińskiej (31 sierpnia) i gdańskiej (31 sierpnia i 1 września na Westerplatte).

W archidiecezji krakowskiej będą dwa razy: 21 sierpnia w sanktuarium na Wiktorówkach i 27 sierpnia w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. 25 sierpnia będą w greckokatolickiej eparchii przemysko-warszawskiej w Jarosławiu.

Historia krzyża, który towarzyszy młodym podczas ŚDM, sięga 1983 roku. Podczas inauguracji Jubileuszu Odkupienia młodzież przyniosła krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez rok. Później papież Jan Paweł II zwrócił go młodym z zachętą, by nieśli go „na cały świat, jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości”. Krzyż został zawieziony najpierw na Dni Katolików do Niemiec (1984), a potem do kolejnych krajów europejskich.

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Słynący łaskami obraz jest w bazylice Santa Maria Maggiore. Jego kopia pierwszy raz pojawiła się podczas ŚDM w Rzymie w 2000 roku, kiedy umieszczono ją przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.

Symbole ŚDM były w Polsce w latach 2014-2016, kiedy to odwiedziły wszystkie polskie diecezje w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Polska młodzież otrzymała je w Niedzielę Palmową 2014 roku.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się od 29 do 31 marca 1985 roku. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 roku. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl