fot. Paweł Pasionek

ŚDM: Tysiące pielgrzymów planuje przyjechać na Jasną Górę

Ponad 100 tys. zagranicznych pielgrzymów zgłosiło chęć przyjazdu do Częstochowy na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Jasnogórscy zakonnicy spodziewają się dużo większej liczby wiernych i podkreślają, że są gotowi przyjmować gości przez całą dobę.

Odpowiedzialny za przygotowania jasnogórskiego sanktuarium do ŚDM o. Mariusz Tabulski wyjaśnia, że zagraniczni pielgrzymi chcą przyjechać do sanktuarium w czasie tzw. dni w diecezji (20-25 lipca) lub bezpośrednio po centralnych obchodach w Krakowie z udziałem papieża Franciszka, które zakończą się 31 lipca.

To duże zainteresowanie nawiedzeniem Jasnej Góry niewątpliwie związane jest z miłością św. Jana Pawła II do Matki Boskiej Częstochowskiej oraz obchodami 25-lecia organizacji ŚDM w Częstochowie w 1991 r. – podkreślił o. Tabulski.

Dotychczas chęć modlitwy w kaplicy Matki Bożej lub uczestnictwa w Mszy św. na terenie sanktuarium zgłosiło ponad 100 tys. osób. Jasnogórscy zakonnicy spodziewają się jednak dużo większej liczby wiernych, ale „na tę chwilę nie da się oszacować, jak wielu pielgrzymów przybędzie do Częstochowy”.

Dla uporządkowania odwiedzin sanktuarium podczas ŚDM została uruchomiona rejestracja. Zainteresowane grupy na stronie www.krakow2016jasnagora.pl mogą m.in. dowiedzieć się podstawowych informacji o zwiedzaniu klasztoru i kaplicy Matki Bożej oraz zarejestrować się na Msze św. dla poszczególnych grup lub na te zbiorowe, wielojęzyczne.

O. Tabulski zachęcając do rejestracji zaznaczył, że internetowy system zapisów ma jedynie uporządkować odwiedziny sanktuarium oraz ułatwić organizatorom jego zabezpieczenie.

Nie chcemy w żaden sposób ograniczyć liczby pielgrzymów, choć nie możemy zagwarantować, że wszyscy zwiedzą sam kompleks sanktuaryjno-klasztorny. Nikomu nie odmówimy jednak modlitwy i jeśli będzie taka potrzeba Jasna Góra będzie otwarta całą dobę – dodał zakonnik.

Paulin wyraził także przekonanie o gotowości jasnogórskiego sanktuarium do podjęcia tak dużej liczby pielgrzymów.

W zapewnieniu pielgrzymom bezpieczeństwa mamy już wieloletnie doświadczenie. W szczycie pielgrzymkowym, który przypada w okolicy 15 i 26 sierpnia, co roku na Jasną Górę przybywa nawet do kilkuset tys. osób – powiedział o. Tabulski.

Zakonnik dodał, że liczba zainteresowanych nawiedzeniem obrazu Matki Bożej bardzo ojców paulinów cieszy. „To pokazuje, że młodzi wciąż chcą przychodzić do Matki Bożej, tak ważnej w życiu św. Jana Pawła II”.

Choć dotąd Stolica Apostolska oficjalnie nie podała, czy papież Franciszek oprócz Krakowa odwiedzi również inne miejsca w Polsce, ojcowie paulini mają taką nadzieję.

W takiej sytuacji, gdy na Jasną Górę przyjechałby Ojciec Święty, ze względów bezpieczeństwa sanktuarium i klasztor zostaną zamknięte, a ewentualne spotkanie, modlitwa i Msza św. odbędą się na błoniach jasnogórskich, które mogą pomieścić ponad 200 tys. osób – wyjaśnił o. Tabulski.

Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec listopada zainteresowanych udziałem w ŚDM w Krakowie było już pół miliona osób. Podczas głównych obchodów w lipcu przyszłego roku organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.

PAP/RIRM

drukuj