Prezydent: uchwały o wyborze nowych sędziów TK wiążące

Uchwały Sejmu o wyborze nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego są wiążące. TK nie może ich oceniać i uchylać – powiedział prezydent Andrzej Duda. Dziś rano odebrał on ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Jest ona piątym sędzią, który został wybrany po przyjęciu przez Sejm noweli o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali czterej sędziowie zostali zaprzysiężeni przed tygodniem.

Od godziny 09.00 pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego bada, czy nowelizacja jest zgodna z ustawą zasadniczą.

Nowela została zaskarżona jako niekonstytucyjna przez posłów Platformy Obywatelskiej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Sądownictwa i prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył dziś, że w naszym kraju podjęte przez Sejm decyzje są obowiązujące.

– Są to decyzje, uchwały podjęte przez najwyższy w Polsce organ ustawodawczy wybrany przez naród w powszechnych wyborach. To właśnie Sejm stanowi emanację aktualnej woli społecznej. Z przykrością stwierdzam, że wielu ludzi występujących w mediach, w zasadzie jednoznacznie opowiadających się po jednej ze stron sceny politycznej, udaje chyba, że tych uchwał nie ma. Uchwały te mają charakter wiążący, albowiem wyrażają wolę Sejmu. Ja, odbierając dzisiaj ślubowanie od pani sędzi, tę wolę realizuję – powiedział Andrzej Duda.

3 grudnia pięcioosobowy skład TK orzekł, że poprzedni Sejm wybrał 8 października dwóch sędziów Trybunału w sposób niezgodny z Konstytucją. Wybór pozostałej trójki był z nią zgodny.

RIRM

drukuj