Premier Morawiecki: Wsparcie powinno dotyczyć najszerszej grupy osób niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wsparcie dla osób niepełnosprawnych, będzie dotyczyło jak najszerszej grupy tych osób. Dodał, że do połowy maja zostaną przedstawione propozycje w tej sprawie.

Premier oraz minister rodziny Elżbieta Rafalska przybyli w piątek do Sejmu na spotkanie z protestującymi rodzinami osób niepełnosprawnych.

„Nasze założenie jest takie żeby dotyczyło to jak najszerszych grup osób niepełnosprawnych; są różne osoby z różnymi niepełnosprawnymi na pewno bardzo dokładnie przyjrzymy się tej sytuacji” – zapowiedział Mateusz Morawiecki przed spotkaniem.

„Chcemy zaproponować bardzo konkretną mapę drogową do końca maja. Już dzisiaj tworzymy odpowiednie zmiany regulacyjne, ale nie można tych zmian tworzyć na kolanie, dlatego te zmiany zaproponujemy do połowy maja” – podkreślił szef rządu.

„Zapraszamy też w związku z tym opozycję do konstruktywnej i pozytywnej współpracy, bo do tej pory ich działania na nie wiele się zdały i w poprzednich 8 latach opozycja nie zrobiła niemal nic dla osób niepełnosprawnych” – zauważył Mateusz Morawiecki.

Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Rodzice osób niepełnosprawnych domagają się również zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

W piątek przed południem z protestującymi spotkał się prezydent Andrzej Duda.

 

PAP/RIRM

drukuj