fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Ks. bp M. Solarczyk o adhortacji „Christus vivit”: Pokazuje wartość, piękno i bogactwo młodego człowieka

Jestem przekonany, że to jest piękny tekst dla młodego człowieka, ale również dla każdego, komu młody człowiek jest bliski – tak o najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Christus vivit” na antenie Radia Maryja w środowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” mówił ks. bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

We wtorek opublikowano posynodalną adhortację papieża Franciszka „Christus vivit” (Chrystus żyje), która jest owocem XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, jakie odbyło się w dniach 3-28 października 2018 r. w Watykanie. Ojciec Święty napisał ją w formie listu do młodych ludzi.

Ks. bp Marek Solarczyk zdradził, iż „z niecierpliwością czekał, w jaki sposób Ojciec Święty wyrazi swoje refleksje”. Ja, czytając tekst adhortacji, wracam pamięcią i refleksją do tego wszystkiego, co działo się na Synodzie. To (w adhortacji) zostało usystematyzowane – dodał duchowny.

– Jestem przekonany, że to jest piękny tekst dla młodego człowieka, ale również dla każdego, komu młody człowiek jest bliski i dla kogo młody człowiek jest ważny. Z jednej strony pokazuje wartość, piękno i bogactwo młodego człowieka, a z drugiej strony niesie niesamowite bogactwo refleksji, jeśli chodzi o młodego człowieka w tym wszystkim, co jest jego wiarą i bardzo osobistym przeżywaniem obecności Boga w jego życiu – mówił.

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP zauważył, że adhortacja papieża Franciszka to zaproszenie dla wszystkich wiernych, „aby razem z młodymi pewne rzeczy rozważali – czytając czy zastanawiając się nad tym wszystkim, co znajduje się w tym dokumencie.

– Ważne jest, aby ten dokument był przyjęty i przeżywany jak najszerzej przez młodego człowieka. Każdy, kto nas słucha, powinien zadać sobie pytanie, kiedy weźmie go do ręki i kiedy będzie go czytał – zaznaczył.

Obrazów w adhortacji jest niesamowicie wiele, ale ja przywołałbym jeden cytat, który jest niesamowicie inspirujący – wskazał gość Radia Maryja.

– On nawiązuje do pewnego powiedzenia z pewnego rejonu i ono brzmi w ten sposób: „gdyby młody wiedział, a stary mógł, to nie byłoby nic takiego, czego nie dałoby się zrobić”. Myślę, że jest to niesamowicie inspirujące sformułowanie, a jednocześnie zachęcające do tego, żebyśmy razem potrafili przeżywać doświadczenie życia wiary Kościoła – akcentował ks. bp Marek Solarczyk.

Całą rozmowę z ks. bp. Markiem Solarczykiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj