fot. flickr.com

Min. Morawiecki: KE, PE i Rada UE powinny niezwłocznie zająć się Paradise Papers

Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny niezwłocznie zająć się tematem Paradise Papers, gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że „raje podatkowe to niezbudowane szpitale i drogi w Polsce, we Włoszech, na Słowacji czy w Hiszpanii”.

Raje dla nielicznych, to spadek poziomu życia dla 99 proc. społeczeństw” – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Minister Morawiecki zaznaczył, że „ujawnienie Paradise Papers przez międzynarodowy zespół dziennikarzy śledczych pokazuje, że problem rajów podatkowych i uwikłania globalnej elity w ukrywanie swojego majątku przed narodowymi organami podatkowymi jest globalnym problemem dotyczącym ludzi władzy i biznesu”. Jego zdaniem „funkcjonowanie rajów podatkowych tak długo było możliwe tylko dzięki skali zaangażowania ludzi i korporacji z pierwszych stron gazet”.

Lux Leaks i Panama Papers było przełomem, ale Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze” – uważa wicepremier Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj