fot. PAP/EPA

Szwajcaria: w Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne

W Szwajcarskim Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W wydarzeniu bierze udział prezydent Andrzej Duda. W środę dołączy do niego premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Szwajcarii prosto z Japonii. W Davos od rana przebywa natomiast prezydent Andrzej Duda, który odbył już kilka spotkań, m.in. z inwestorami działającymi w Polsce, z premierem Chorwacji oraz z prezydentami Serbii, Litwy i Łotwy.

– Dyskutowaliśmy i opisywaliśmy sytuacje w naszych krajach, patrząc właśnie z punktu widzenia europejskiego. To było zwłaszcza dla mnie bardzo ciekawe, bo jeśli mówimy o tej części Europy, to mówimy zarazem o Trójmorzu, więc rzeczywiście była to bardzo interesująca dyskusja – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wieczorem, podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent otworzył Dom Polski w Davos.

– Chcemy się liczyć, chcemy być widoczni. Zapraszamy do siebie, jesteśmy otwarci – oznajmił Andrzej Duda.

Polska placówka będzie promowała nasze interesy. Będzie także miejscem spotkań polityków i biznesmenów.

– Jest duża szansa, że jeżeli jeszcze nie mamy jakichś relacji budowanych z inwestorami, którzy mogliby chcieć znaleźć się w Polsce, to będzie to idealny początek, aby takie relacje zacząć budować – zaznaczył ekonomista Conrad Gadomski.

Głównym tematem tegorocznego forum będą jednak zmiany klimatyczne.

– Mówi się, że tak jak prawie przed pięćdziesięciu laty został opublikowany manifest z Davos, mający na celu większe zaangażowanie biznesu w realizację celów społecznych, tak mówi się, że manifest z Davos z 2020 roku ma wyznaczyć cele dla biznesu globalnego na najbliższe 50 lat, które mają zahamować przyrost temperatury i globalne zmiany klimatyczne – powiedział ekonomista dr Marcin Kędzierski.

Prezydent Andrzej Duda stawia na kompromis.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy być w nurcie światowej ochrony klimatu. To jest bardzo ważne, ale musimy to robić w taki sposób, żeby z jednej strony działając ku ochronie klimatu, chronić także stabilność funkcjonowania polskiej gospodarki, chronić sytuację polskiej rodziny, a więc chronić także miejsca pracy – podkreślił prezydent.  

Dlatego w temacie realizacji polityki klimatycznej Polska powinna przede wszystkim skupić się na kwestii jej finansowania.

– Polski prezydent i polskie władze powinny przede wszystkim rozmawiać o transformacji energetycznej Polski, o tym, jak zyskać większe środki, większe wsparcie z Unii Europejskiej na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej, ponieważ te, które przewiduje Komisja Europejska są daleko niewystarczające, i jak znaleźć partnerów do tego, aby taki proces w Polsce przebiegał w sposób sprawny i jak najmniej kosztowny – powiedział dr Marcin Kędzierski.

Prezydent Andrzej Duda będzie przebywać w Davos do czwartku. W ciągu najbliższych dni czeka go szereg spotkań z głowami państw oraz przedstawicielami organizacji międzynarodowych.

TV Trwam News

drukuj