fot. pixabay.com

Szwajcaria i Austria w NATO?

W Szwajcarii i Austrii coraz głośniej podnoszone są głosy o przystąpieniu do NATO. Jest to związane m.in. z rosyjską agresją na Ukrainę.

Ministerstwo Obrony Szwajcarii przygotowuje raport nt. ewentualnego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. Także w Austrii część polityków i wojskowych podnosi temat akcesji do NATO. Władze Austrii zapewniają jednak o dalszej neutralności.

Do największego sojuszu obronnego chcą przystąpić Szwecja i Finlandia. Przedstawiciele obu krajów złożyli wczoraj wnioski w kwaterze głównej NATO.

Szwecja już wcześniej współpracowała blisko z Sojuszem, dostarczała sprzęt i brała udział we wspólnych ćwiczeniach – zwraca uwagę dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

Szwecja bardzo blisko współpracowała z NATO. Przy niejawnej współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim realizowała szereg różnego rodzaju przedsięwzięć, nawet w okresie zimnej wojny – mówi dr Radosław Tyślewicz, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ekspert dodaje, że w przypadku Finlandii mamy nową jakość.

– Finlandia bardzo długo dystansowała się od dyskusji w sferze publicznej na temat możliwości wstąpienia do NATO, natomiast musimy sobie zdawać sprawę, że to Federacja Rosyjska zburzyła istniejący porządek świata. Można powiedzieć, że wszystkie porozumienia, czy to dotyczące granicy fińskiej, czy to np. statusu neutralności Austrii, tak naprawdę zostały zerwane przez Federację Rosyjską i nie możemy się dziwić, że Finowie, mając bardziej w perspektywie rywalizację o część polarną, niż ze względu na sam konflikt na Ukrainie, decydują się na wejście w struktury NATO – zauważa dr Radosław Tyślewicz, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Do przyjęcia nowych krajów potrzebna jest zgoda wszystkich obecnych członków NATO.

Sprzeciw wobec akcesji Szwecji i Finlandii wyraziła Turcja. W ocenie ekspertów Ankara chce przy okazji załatwić swoje strategiczne interesy. Władze Chorwacji również stawiają warunki.

Rozszerzenie NATO popierają m.in. Polska i USA.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl