Iran i państwa regionu rozpoczną rozmowy ws. Syrii

Rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Syrii z udziałem szefów dyplomacji Rosji, USA, Arabii Saudyjskiej oraz Turcji rozpoczną dzisiaj w Wiedniu. W piątek do rozmów włączą się szefowie MSZ Egiptu, Iraku oraz Libanu – podało dzisiaj MSZ Rosji.

Spotkanie rozpocznie się wieczorem w Wiedniu. W rozmowach wezmą udział nie tylko „aktorzy zewnętrzni”, ale też „najważniejsze państwa regionu” – podały rosyjskie źródła dyplomatyczne.

Rzecznik irańskiego MSZ potwierdził w wypowiedzi dla niezależnej agencji ISNA, że minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif wraz z trzema wiceministrami „uda się do Wiednia, aby uczestniczyć w rozmowach pokojowych”.

Państwowa agencja prasowa w Kairze potwierdziła, że szef egipskiej dyplomacji Sameh Szukri weźmie udział w spotkaniu. Uczestnictwo Iraku w piątkowej części rozmów zostało potwierdzone przez ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju.

Jest to zgodne z wcześniejszymi sugestiami Moskwy, która opowiadała się za rozszerzeniem formatu rokowań poprzez włączenie do rozmów państw regionu, przede wszystkim Egiptu oraz Iranu. Oba te kraje poparły rosyjską interwencję wojskową w Syrii – przypomina agencja Reutera.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby oświadczył wczoraj, że Biały Dom oczekuje, iż w negocjacjach weźmie udział kilkanaście państw, które mają nadzieję na osiągnięcie porozumienia w sprawie „wielostronnych ram pomyślnej transformacji politycznej w Syrii”. Transformacja ta ma doprowadzić do powstania rządu, „któremu nie będzie przewodził Baszar el-Asad”. Kirby nie wykluczył udziału Iranu w rokowaniach.

AP podała, że mimo początkowego sprzeciwu Waszyngton zaoferował Teheranowi w końcu miejsce przy stole rokowań. Według agencji Arabia Saudyjska najbardziej sprzeciwiała się udziałowi Iranu ze względu na wsparcie, jakiego Teheran udziela Asadowi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl