fot. flickr.com

Kto korzysta na łatwości robieniu interesów w Polsce?

W Polsce robi się interesy łatwiej niż w Szwajcarii czy Francji – tak wynika z raportu „Doing Business” przygotowanego przez Bank Światowy. Ekonomiści pytają jednak, kto na tym korzysta – Polacy czy zagraniczne firmy i banki.

Raport, który przytacza dziennik „Rzeczpospolita” ocenia warunki do prowadzenia biznesu w 189 krajach. Polska w ogólnej klasyfikacji zajęła 25 miejsce. W tym roku zastosowano nową metodologię liczenia.

Bank Światowy dokonał oceny w 10 kategoriach m.in. „zakładanie firmy”. Polska zajęła dopiero 85 miejsce. Słabo wypadliśmy również w kategorii „płacenie podatków”. Zajmujemy 58 pozycję.

Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK, zwraca uwagę, jak traktowane są polskie i zagraniczne firmy. Te drugie płacą nad Wisłą niewiele ponad jeden procent podatku CIT.

– Jest to ok. 360 mln złotych za ubiegły rok. Tyle wpłaciły one do budżetu państwa przy łącznych wpływach podatkowych z podatku CIT sięgających ok. 29 mld złotych. Widać wyraźnie, że to Polacy – polskie firmy – płacą ten podatek i to najlepiej obrazuje skalę tego eldorado, jakie ma w Polsce kapitał zagraniczny. Właściwie przez ostatnie osiem lat, można powiedzieć, że te środowiska rządziły w Polsce i były pod specjalną ochroną. Te rankingi różnych światowych instytucji finansowych typu Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, mają się nijak do rzeczywistości gospodarczej, zwłaszcza w Polsce –  podkreśla Janusz Szewczak.

Bank Światowy po raz trzynasty w tym roku opublikował ranking „Doing Business”. Na pierwszym miejscu w dalszym ciągu jest Singapur.

RIRM

drukuj