Ekspert: Połączenie KNF i NBP to dobre rozwiązanie

„Skumulowanie w jednym ręku decyzyjności Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego jest dobrym posunięciem” – ocenia Anna Mielewska, ekonomistka. W Sejmie został złożony projekt ustawy dotyczącej połączenia NBP i KNF – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes NBP Wyraził nadzieję, że dzięki przygotowanym mechanizmom regulacyjnym niebawem zostanie rozwiązany problem kredytów frankowych.

Jego zdaniem, integracja ta może umocnić cały system regulacji w Polsce i jest potrzebna z punktu widzenia ogólnospołecznego. Banki powinny być instytucjami zaufania publicznego, a bankowcy nie powinni być nazywani „banksterami”.

Podobnego zdania jest Anna Milewska. Ekonomistka podkreśla, że pomysł ten jest dobry z kilku względów.

– Po pierwsze, Narodowy Bank Polski odpowiada, mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu, za całą politykę pieniężną oraz – w pewnej mierze – za bezpieczeństwo systemu. Komisja Nadzoru Finansowego również odpowiada, w największym uproszczeniu, za bezpieczeństwo systemu finansowego. W związku z powyższym uważam, że projekt połączenia KNF z NBP i skumulowanie w jednym ręku decyzyjności – w moim przekonaniu – jest dobrym posunięciem – oceniła ekonomistka.

Adam Glapiński już w maju 2016 roku zapowiadał, podczas przesłuchania w sejmowej komisji jako kandydat na szefa NBP, że opowiadałby się za powrotem nadzoru bankowego do NBP.

Projekt ustawy dotyczący połączenia NBP i KNF czeka obecnie na decyzję parlamentu.

RIRM

drukuj