PiS przedstawiło plan odbudowy gospodarki morskiej

Politycy PiS przedstawili w Szczecinie założenia do projektu ustawy o odbudowie gospodarki morskiej. Podkreślili, że po wygranych wyborach, PiS przystąpi do działań, „których owocem będzie odbudowa tego, czego jeszcze do końca nie udało się zniszczyć”.

Reaktywacja gospodarki morskiej ma się opierać na odbudowie pięciu elementów branży: przemysłu stoczniowego, narodowych przewoźników morskich, rybołówstwa, polityki portowej i rozwój szkolnictwa morskiego.

Były minister gospodarki morskiej, a obecnie europoseł PiS Marek Gróbarczyk podkreślił, że nasza gospodarka nie może się rozwijać bez gospodarki morskiej.

Do tej pory Ministerstwo Skarbu Państwa, jak również Ewa Kopacz chciały sprzedać Polską Żeglugę Bałtycką, a sprywatyzować Polską Żeglugę Morską. Tak więc, nieco dziwi nas postawa Pani premier; ale jesteśmy przekonani, że jest ona podyktowana tylko i wyłącznie wyborami. I tak też trzeba rozumieć jej podejście, także dzisiejsze oświadczenie, co do polskiej grupy promowej. Pani premier do tej pory nie zrobiła nic, co mogłoby pomóc w powstaniu tej grupy. Mało tego, rozwiązania, które dzisiaj proponuje są nieakceptowane przez głównych zainteresowanych, czyli przez PŻM i PŻB – zaznacza europoseł.

Marek Gróbarczyk mówił też, że PiS przygotowało rozwiązania finansowe, które mają służyć odbudowie gospodarki morskiej.  Wymienił budżet państwa, rynki kapitałowe i partnerstwo publiczno-prywatne.

RIRM

drukuj