Górnicy są oburzeni. W Rudzie Śląskiej będzie kolejny protest

W Rudzie Śląskiej odbędzie się dziś kolejny protest górników. Związkowcy wyrażą swoje oburzenie z powodu złamania przez rząd styczniowego porozumienia dot. planu ratowania kopalń.

Rząd premier Ewy Kopacz obiecał górnikom utworzenie nowej Kompanii Węglowej, która miała ratować upadające kopalnie. Do tej pory, tak się jednak nie stało – podkreślają związkowcy.

Obecny rząd PO-PSL nie ma strategii dla polskiego górnictwa – podkreśla Izabela Kloc, senator PiS ze Śląska.

Dziś górnictwo węgla kamiennego zostało pozostawione samo sobie. Przez wiele lat zaniedbań, niegospodarności, do tego się nałożyły sprawy związane z pakietem klimatycznym – doprowadziły do bardzo trudnej sytuacji w tej branży. Natomiast rząd nie wiadomo na co czeka. Takie podejmowanie w ostatniej chwili decyzji, kiedy to Ewa Kopacz oznajmiła ustami pana ministra Czerwińskiego, że coś próbuje robić – nic nie zmienia. Dalej są problemy. Widzą to związkowcy. Widzą to eksperci. Wszyscy mówią – na rozwój górnictwa nie ma szans – zaznacza senator Izabela Kloc.

Manifestacja górników rozpocznie się o godz. 15.00 przed kopalnią Pokój. Następnie uczestnicy przemaszerują przed Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

O kolejnej akcji protestacyjnej zadecydował Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

RIRM

drukuj