PKB w czwartym kwartale wzrosło o 2,7 proc.

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 0,5 proc. kwartał do kwartału. Wynika to z szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. GUS opublikował także dane dotyczące inflacji.

Prof. Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej powiedział, że wzrost PKB będzie przyspieszał do końca b.r. i wyniesie ok. 4 proc. Jednocześnie zwraca uwagę, że wzrostowi PKB towarzyszy wzrost bezrobocia. W grudniu bezrobocie wyniosło 14 proc.

Na pewno ten wzrost dokonuje się bardziej poprzez wzrost wydajności pracy, poprzez wzrost eksportu, a nie poprzez czynniki wewnętrzne. Nadal, jeżeli chodzi o konsumpcję jako czynnik wzrostu gospodarczego, tutaj ten element odgrywa małą rolę, popyt krajowy jest jeszcze mały. Jest pewna poprawa jeżeli chodzi o inwestycje, przyrost inwestycji. Tutaj rzeczywiście inwestycje przyspieszyły, ale generalnie rzecz biorąc tym motorem wzrostu jest nadal nasz eksport – powiedział prof. Andrzej Kaźmierczak.

Ekspert dodaje, że jeżeli tempo wzrostu PKB utrzyma się, nastąpi wzrost inflacji. Z danych GUS-u wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.

Podrożały m.in. warzywa i owoce, drób, jaja, wyroby cukiernicze, alkohol i papierosy. Więcej płacimy także za utrzymanie mieszkań: wzrosły opłaty za wodę, a także opłaty za najem mieszkań.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl