fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezes NBP: W Polsce udało się przezwyciężyć wysoką inflację

Inflacja po raz pierwszy od lutego 2022 r. jest jednocyfrowa. We wrześniu wyniosła 8,2 procent. Zapadła też decyzja o obniżeniu stóp procentowych.

We wrześniu inflacja spadła o kolejne 1,9 pkt. procentowego. Duży wkład w spadek miały ceny żywności. Dynamika wzrostu cen wszystkich kategorii produktów z koszyka inflacyjnego jest niższa.

Inflacja od pół roku jest mniej więcej jednakowa. Właściwie jest równo, ceny są stałe. Pięć miesięcy temu jakbyśmy poszli i kupowali jeden produkt, to on by kosztował tyle samo co przez następne pół roku – mówił prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Na spadek inflacji nie wpłynęła obniżka cen paliw – zapewnił prezes NBP.

NBP szacuje, że w październiku inflacja wyniesie 7 procent. W połowie kolejnego roku znajdzie się w okolicach 5 procent. Do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. zbliżymy się w 2025 roku.

Idziemy bardzo szybko do tzw. inflacji pełzającej, która w normalnych warunkach nie jest dostrzegana przez obywateli, jeśli nie dotyczy tylko żywności – zaznaczył prezes NBP.

Prof. Adam Glapiński przyznał, że gospodarka jest w gorszej kondycji, niż zakładano w lipcowej projekcji.

 – W tym roku powinien być lekki wzrost. Może się zdarzyć lekka recesja – powiedział prof. Adam Glapiński.

W środę Narodowy Bank Polski podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. Stopa referencyjna wynosi 5,75 procent.

Decyzja o stopach nie odnosi się do sytuacji dzisiaj i teraz, ona oddziałuje na sytuację gospodarki za kilka kwartałów – zauważył prezes NBP.

Kolejna obniżka stóp procentowych – zdaniem ekspertów – nastąpi jeszcze w listopadzie.

TV Trwam News

drukuj