Aktywność polskiego przemysłu największa od blisko 3 lat

Rośnie wskaźnik aktywności gospodarczej w Polsce w sektorze produkcyjnym.

Wskaźnik PMI w grudniu ubiegłego roku kształtował się na poziomie 55 pkt. Miesiąc wcześniej wyniósł 54,2 pkt. To oznacza, że polski przemysł rozwijał się najszybciej od blisko trzech lat. W szybkim tempie rosła wielkość produkcji, poziom zatrudnienia, jak i całkowita liczba nowych zamówień, która osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od lutego 2015 r. Koszty produkcji nadal rosły w historycznie szybkim tempie, aczkolwiek najsłabszym od trzech miesięcy – czytamy w raporcie.

Jerzy Bielewicz, finansista, zauważa, że lepsze nastroje w przemyśle od obecnych były jedynie dziesięć lat temu. Dodaje, że potwierdza to odbudowę sektora.

Nastroje są świetne, a wskaźnik PMI dla przemysłu jest na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że wchodzimy w 2018 r. ciągle przy dynamicznym i rosnącym wzroście gospodarczym, a zwłaszcza w tej realnej gospodarce, czyli w przemyśle. Przecież to właśnie w Polsce utworzono dwie trzecie miejsc pracy w przemyśle w stosunku do całej Unii Europejskiej – powiedział Jerzy Bielewicz.

Wskaźnik PMI jest określany na podstawie ankiet, które wypełniają menadżerowie z całego kraju. Jest on uważany za współczynnik, który wyprzedza koniunkturę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl