By Andrzej Barabasz (Chepry) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25619232

Kolejna obniżka stóp procentowych

Jest kolejna obniżka. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję w sprawie stóp procentowych. Spadną one o 25 punktów bazowych. 

Ekonomiści spodziewali się, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podejmie decyzje o obniżce stóp procentowych. Tym razem o 25 punktów bazowych. Miesiąc wcześniej było to 75 punktów.

– Decyzja jest jak najbardziej uzasadniona. Musimy zwrócić uwagę, że inflacja w relacji miesiąc do miesiąca nie występuje od sześciu miesięcy – powiedział ekonomista, prof. Wojciech Piontek.

Licząc rok do roku wskaźnik inflacyjny kształtuje się obecnie na poziomie 10,8 procent. Obniżka stóp o 25 punktów bazowych to bardzo ostrożny krok ze strony RPP.

– Kredytobiorcy zawsze chcieliby więcej, natomiast tutaj jest pewnego rodzaju ostrożność – wskazał prof. Wojciech Piontek.

Nie wiemy bowiem, jak będzie kształtowała się sytuacja geopolityczna.

„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie” – brzmi treść komunikatu Narodowego Banku Polskiego opublikowanego po decyzji RPP.

Inflacja w Polsce to głównie efekt zawirowań na świecie związanych z wybuchem wojny na Ukrainie. To pociągnęło za sobą wzrost cen surowców energetycznych i przerwanie łańcuchów dostaw. Rada musi z uwagą śledzić także jak na jej posunięcia reaguje nasza waluta.

– Po ostatniej obniżce kurs delikatnie się osłabił, a przy obecnej decyzji nie było tak znaczącego ruchu, zatem można uważać, że rynki dobrze przyjęły decyzję – powiedział Adam Zabor z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ekonomiści z uwagą śledzą także sytuacje na światowych rynkach paliw. Tu w ostatnim czasie pojawiły się wzrosty. Ropa naftowa jest najdroższa od prawie roku. To te czynniki zadecydowały o dość powściągliwej decyzji Rady. Kiedy jednak spojrzymy na nią z uwzględnieniem wrześniowej decyzji, to dzisiejsza obniżka wcale niska nie jest – zwrócił uwagę Adam Zabor.

– Obniżki należy rozpatrywać całościowo, a wrześniowa obniżka wynosiła 75 punktów bazowych, zatem mamy już obniżkę o cały jeden punkt procentowy – wskazał ekonomista, Adam Zabor.

A to już spora oszczędność dla posiadaczy kredytów. Dla przykładu, przy 300-tysięcznym kredycie i około 30-letnim okresem spłaty rata kredytu zmaleje w graniach 200-250 złotych. Nie stanie się to jednak od razu. Wszystko bowiem zależy od tego, jak często bank aktualizuje oprocentowanie kredytu. Najczęściej w umowach kredytowych stosowany jest trzy albo sześciomiesięczny wskaźnik WIBOR. I to właśnie od tego zapisu w umowie zależy, kiedy kredytobiorcy realnie odczują obniżkę stóp procentowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl