fot. nbp.pl

NBP ostrzega przed oszustami wykorzystującymi wizerunek banku

Narodowy Bank Polski ostrzega przed oszustami wykorzystującymi wizerunek banku – podał w środę NBP. Bank rekomenduje zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc, których tożsamość nie jest potwierdzona.

„W związku z informacjami o próbach wyłudzenia środków finansowych, przy bezprawnym wykorzystaniu nazwy, numeru telefonu bądź innych elementów wizerunku Narodowego Banku Polskiego, rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc, których tożsamość nie jest potwierdzona” – poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej.

Dodał, że w trakcie rozmów telefonicznych należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, w tym unikać przekazywania informacji wrażliwych, danych umożliwiających logowanie do bankowości elektronicznej, a także instalowania aplikacji do zdalnej weryfikacji.

„Informujemy, że NBP nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na rachunki bankowe osób fizycznych, nie prowadzi bieżącej obsługi bankowej klientów indywidualnych, a także nie ma w tym zakresie kompetencji nadzorczych” – podał bank.

NBP radzi, by w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa zgłosić je w najbliższej jednostce policji lub prokuraturze, także za pomocą formularza internetowego. https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo

Jak dodano, w przypadku podejrzanych działań prowadzonych w formie elektronicznej dodatkowym podmiotem do przyjmowania zgłoszeń jest CSIRT NASK. https://incydent.cert.pl/

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl