fot. PAP/Radek Pietruszka

Prof. A. Glapiński prezesem NBP na drugą kadencję?

W tym roku dobiega końca kadencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Prezydent Andrzej Duda chce, by prof. Adam Glapiński stanął na czele instytucji na drugą kadencję.

W 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do poziomu najniższego w historii. W ubiegłym roku w obliczu rosnącej inflacji zaczęła je systematycznie podnosić. Media zarzucały, że decyzja o podwyżce to efekt nietrafionych prognoz inflacyjnych. Fala krytyki spadła głównie na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jednak, przedstawiając szczegółowe analizy w marcu 2021 roku, Narodowy Bank Polski zwracał uwagę, że wiele będzie zależeć od czynników globalnych.

– To, co wydarzy się w polskiej gospodarce, będzie bardzo mocno zależeć od procesów, które będą następować w europejskiej i globalnej gospodarce – wyjaśniał Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora departamentu analiz ekonomicznych NBP.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych ze stycznia br. spowodowała, że ich poziom jest rekordowo wysoki. Jednak prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, przekonywał, że podwyżka nastąpiła w odpowiednim momencie.

– To była podwyżka w momencie który w ówczesnych okolicznościach był racjonalnie wybrany. Ostatnio stwierdził to Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Okres, kiedy podejmowano decyzje to czas bardzo wysokiej niepewności – ocenił na początku stycznia prezes NBP.

Podwyższenie stóp procentowych sprawia, że zaciąganie kredytów jest mniej atrakcyjne, spada więc popyt na pożyczki, spada konsumpcja, a większa ilość towaru na rynku powoduje, że jest on sprzedawany po niższych cenach. To teoria, którą w  praktyce powinniśmy zaobserwować w  II poł. roku.  Nie oznacza to jednak, że stopy procentowe będą podwyższane w nieskończoność.

– Teoretycznie i prawdopodobnie są odpowiednio wysokie stopy procentowe, które wprowadziłyby gospodarkę w stan zamrożenia, a nawet recesji, wysokiego bezrobocia, spadku popytu na wszystko i zduszenia inflacji do niskiego poziomu, nawet przy szalejących cenach gazu, energii elektrycznej, paliw i żywności, ale to są absurdalne pomysły i nigdy się ich nie bieżę pod uwagę – poinformował prof. Adam Glapiński.

W tym roku dobiegnie końca sześcioletnia kadencja prof. Adama Glapińskiego na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Prezydent Andrzej Duda chce, by prof. Adam Glapiński kontynuował swoją misję.

„Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do Marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania ówczesnego prezesa, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii” – poinformował Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Decyzja prezydenta nie jest niespodzianką.

– Reakcje rynków finansowych i Giełdy Papierów Wartościowych, świadczą o tym, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o wskazaniu prof. Adama Glapińskiego na kolejną kadencję prezesa NBP jest oczekiwana, a nawet pożądana. Świadczy o tym fakt, że rynki zareagowały spokojnie – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista.

Kandydaturę prof. Adama Glapińskiego będzie musiał najpierw przegłosować Sejm.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl