fot. pixabay.com

Unijny Zielony Ład do korekty

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa rozpoczęła prace na propozycją korekty unijnego Zielonego Ładu. Zmiany mają zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe Polaków.

Od wielu miesięcy gospodarze w Europie – również w Polsce – protestują przeciwko unijnej polityce rolnej. We wtorek odbyło się posiedzenie trzech rad działających w ramach Narodowej Rady Rozwoju, w tym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Politycy debatowali o zagrożeniach wynikających z przepisów unijnego Zielonego Ładu, który zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Polaków.

– Chodzi o to, żeby pod szyldem zmian klimatycznych i negatywnego oddziaływania rolnictwa – jak twierdzą ideolodzy klimatyczni – na klimat, zdemontować, zniszczyć rolnictwo rodzinne, rolnictwo europejskie. Bezpieczeństwo żywnościowe, to, co będzie na naszych stołach, ma być zapewnione przez produkcję spoza UE – wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

To oznacza, że na polskich stołach będą mogły pojawiać się produkty z państw, gdzie nie obowiązują normy środowiskowe i stosuje się niedozwolone w UE substancje aktywne. Przeciwko takim rozwiązaniom protestują dziś polscy gospodarze, którzy wyrażają sprzeciw wobec niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy.

Korekty w Zielonym Ładzie proponuje prezydencka Rada ds. Rolnictwa. Mają one powstać w oparciu o sugestie ekspertów i organizacji rolniczych, którzy uczestniczą w posiedzeniach Rady, ale także od przedstawicieli oddolnych protestów rolników z całej Polski.

– Będziemy dalej nad tym pracowali. Na kolejnej konferencji uszczegółowimy nasze propozycje, które – jak sądzę – powinny być wspólnym stanowiskiem sił politycznych w Polsce – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

W maju przewidziane są m.in konferencje i posiedzenia Rady z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Kolejne propozycje zmian zostaną przekazane rządowi, który przedłoży je Komisji Europejskiej.  

TV Trwam News

drukuj