gov.pl/web/finanse

Rośnie zadłużenie Skarbu Państwa

Rośnie zadłużenie Skarbu Państwa. Na koniec kwietnia wyniosło około 1 bln 445 mld złotych. To oznacza wzrost o 15 mld 200 mln zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca bieżącego roku. Szacunkowe dane na ten temat opublikowało Ministerstwo Finansów.

W strukturze zadłużenia przeważa dług krajowy, który wynosi około 1 bln 96 mld złotych.  Z kolei dług w walutach obcych kształtuje się na poziomie nieco ponad 349 mld zł, co stanowi przeszło 24 proc. całego długu Skarbu Państwa.

Były minister finansów, Andrzej Kosztowniak, uważa, że wzrost zadłużenia Polski to konsekwencja m.in. zwiększenia deficytu budżetowego przez rząd Donalda Tuska.

Przypomnę, że Prawo i Sprawiedliwość pozostawiało budżet państwa z deficytem na poziomie 165 mld złotych. Słyszeliśmy w tamtym czasie, że to jest deficyt, którego w żaden sposób nie można udźwignąć, że to będzie karkołomne do zrealizowania, będzie niszczyło polskie finanse publiczne, po czym Donald Tusk przychodząc do rządu podniósł o ponad 20 mld dług i wtedy było wszystko dobrze. Mamy dzisiaj naturalny skutek tego, że zadłużamy się jako państwo. Dług najprawdopodobniej będzie cały czas wzrastał, momencie kiedy będziemy mieli do czynienia ze spadkiem realnym dochodów – mówił Andrzej Kosztowniak.

Były minister wskazuje, że coraz więcej pieniędzy w Polsce będzie zostawało poza systemem finansów publicznych za sprawą rosnącej luki VAT-owskiej. To – jak zauważył – oznacza, że środki nie zasilą budżetu państwa, ale będą trafiać w ręce grup przestępczych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl