fot. https://www.fatima.pt/pl/multimedia/images/carlos-cabecinhas

Rektor Sanktuarium Fatimskiego w Portugalii: Już w pierwszym objawieniu Matka Boża prosiła nie tylko o odmawianie różańca, ale odmawianie różańca w intencji pokoju

Już w pierwszym objawieniu Matka Boża prosiła nie tylko o odmawianie różańca, ale odmawianie różańca w intencji pokoju, aby uprosić koniec wojny. (…) To jest właśnie ten wymiar orędzia fatimskiego, który nadal pozostaje aktualny.  Inwazja Rosji na Ukrainę, jak również wojna, która toczy się obecnie w Palestynie – to wszystko przypomina nam, jak bardzo to orędzie pozostaje aktualne – powiedział ks. Carlos Cabecinhas, rektor Sanktuarium Fatimskiego w Portugalii, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja.

W tym roku przeżywamy 107. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. 13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci – rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria.

Fatima od zawsze była obecna w moim życiu. Od małego dziecka byłem blisko Fatimy. W zimowe wieczory rodzice zamiast bajek czytali mi wspomnienia siostry Łucji. Fatimę lepiej poznałem w szkole, a później w seminarium. Najwięcej dowiedziałem się na temat tego szczególnego miejsca już jako kapłan. (…) Zwykle święcenia kapłańskie odbywają się w katedrze w Leiria. W moim przypadku było inaczej. Przyjąłem święcenia kapłańskie w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie, ponieważ tak się złożyło, że wtedy katedra była w remoncie. Matka Boża dawała mi sygnały, do jakiego miejsca chce mnie powołać – mówił ks. Carlos Cabecinhas.

Każdego roku do Fatimy przybywają pielgrzymi z całego świata. Szczególnym miejscem jest Kaplica Objawień. Drogę do kaplicy pielgrzymi często przemierzają na kolanach.

Cała ta tradycja rozpoczęła się od siostry Łucji. Kiedy była ona małą dziewczynką, bardzo ciężko zachorowała jej mama. Wtedy Łucja przyszła na kolanach do Cova da Iria, czyli do miejsca objawień, prosząc Matkę Bożą o zdrowie dla mamy. (…) Sanktuarium Fatimskie z szacunkiem traktuje tych pielgrzymów, którzy tę „drogę kolan” odbywają. Została ona przygotowana w specjalny sposób. To są bardzo gładkie marmurowe płyty, które w pewnym sensie ułatwiają przebycie niełatwej drogi – zaznaczył rektor Sanktuarium Fatimskiego.

Fatima to również procesje fatimskie.

Wieczorne procesje różańcowe ze świecami są najbardziej poruszającym elementem, który kojarzy się z Fatimą. Procesje różańcowe z figurą Matki Bożej nie narodziły się w Fatimie. Wcześniej były one organizowane w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Lourdes i Sanktuarium Fatimskie tym się zainspirowało – podkreślił gość „Rozmów niedokończonych”.

Procesje ze świecami związane są z pewnym elementem orędzia fatimskiego.

Często mówimy, że orędzie fatimskie jest orędziem światła. Światło było cały czas obecne podczas objawień fatimskich i jest ważnym elementem orędzia. Stąd te procesje ze świecami. Jeżeli możemy mówić o jakimś wspólnym elemencie, który łączy wszystkie objawienia fatimskie, mam tu na myśli zarówno Objawienia Anioła, jak i Objawienia Matki Bożej. To właśnie jest to światło. Światło jest nicią przewodnią, która wszystkie te objawienia łączy – zauważył ks. Carlos Cabecinhas.

Prostota i skromność to znak Fatimy.

Matka Boża wybrała troje małych dzieci, prostych dzieci, które nie umiały ani czytać, ani pisać. Orędzie fatimskie jest orędziem skierowanym do wszystkich ludzi. W miejscu objawień została wybudowana kaplica w portugalskim ludowym stylu. Przez ponad 100 lat historii Sanktuarium Fatimskiego były pomysły, aby tę małą kaplicę zburzyć i aby w tym miejscu powstało jakieś piękne dzieło wybitnego architekta. Na szczęście nigdy do tego nie doszło. Właśnie w prostocie tej kaplicy zawiera się też istota orędzia fatimskiego – zwrócił uwagę rektor Sanktuarium Fatimskiego.

Aktualność orędzia fatimskiego trwa od ponad 100 lat.

Już w pierwszym objawieniu Matka Boża prosiła nie tylko o odmawianie różańca, ale odmawianie różańca w intencji pokoju, aby uprosić koniec wojny. (…) To jest właśnie ten wymiar orędzia fatimskiego, który nadal pozostaje niestety aktualny.  Inwazja Rosji na Ukrainę, jak również wojna, która toczy się obecnie w Palestynie. To wszystko przypomina nam, jak bardzo to orędzie pozostaje aktualne. Inny aspekt orędzia fatimskiego – który wydaje mi się bardzo istotny – to centralna rola Boga w życiu człowieka. To jest ten aspekt, który był od początku bardzo ważny w orędziu fatimskim i do dzisiaj staramy się nadawać mu wielkie znaczenie – mówił gość „Rozmów niedokończonych”.

Bardzo ważnym elementem orędzia fatimskiego jest modlitwa.

Papież Benedykt XVI, jeszcze jako kardynał Ratzinger, kiedy sporządzał komentarz teologiczny do trzeciej części tajemnicy fatimskiej, napisał tam wprost, że wiara i modlitwa to potężne siły, które mogą oddziaływać na historię i ostatecznie modlitwa okazuje się potężniejsza od pocisków, a wiara od dywizji – przypomniał duchowny.

Aktualność orędzia fatimskiego jest taka sama jak aktualność Ewangelii, ponieważ objawienia fatimskie nie mówią nam nic, czego nie mówiłaby nam Ewangelia –  powiedział rektor Sanktuarium Fatimskiego.

Całą rozmowę z ks. Carlosem Cabecinhasem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl