fot. PAP/Radek Pietruszka

Pałac Rzeczypospolitej po raz pierwszy otwarty dla zwiedzających

Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie po raz pierwszy w dziejach zostanie dziś udostępniony dla zwiedzających. Otwarciu tego siedemnastowiecznego zabytku będzie towarzyszyć plenerowy koncert. Na placu Krasińskich zabrzmi utwór „Słowo” skomponowany na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.30. Później uczestnicy wezmą udział w nocnym zwiedzaniu pałacowych wnętrz i wystawy. Wśród eksponatów znajduje się około 200 najcenniejszych obiektów Biblioteki Narodowej od VIII wieku do współczesności.

Zwiedzający zobaczą bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa, takie jak „Kazania świętokrzyskie”, „Psałterz floriański” czy rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka – mówił dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski.

Można przyjść i zobaczyć nie tylko wnętrza, ale także zobaczyć największe skarby Biblioteki Narodowej – zdanie, od którego zaczyna się polska państwowość, czyli: „Dąbrówka przybyła do Mieszka”, rękopisy Chopina, w tym koncert f-moll, „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Kołysankę” Tomasza Komendy z „Dziecka Rosemary”, ale także zobaczyć to, co Państwo czytają jako lektury szkolne. Można zobaczyć „Quo Vadis”, „Krzyżaków”, a także „Bądź wierny i idź” w „Przesłaniu Pana Cogito”, i to wszystko w oryginałach  – wyjaśnił.

Wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej będzie można zwiedzać codziennie od godz. 11.00 do 19.00, poza wtorkiem. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl