fot. Magdalena Palembas

Portugalia: Uroczystości zakończenia roku jubileuszowego w Fatimie

Ponad tysiąc pielgrzymów z Polski uczestniczy w uroczystościach oficjalnego zakończenia roku jubileuszowego w Fatimie, które rozpoczęły się w czwartek w portugalskim sanktuarium maryjnym. W tym roku mija setna rocznica objawień Matki Boskiej w Fatimie.

Ceremonie zakończenia roku jubileuszowego w Fatimie to m.in. wspólna modlitwa, procesja, a także koncert muzyki symfonicznej i pokaz multimedialny. W jego trakcie wyświetlane będą filmy z pobytu papieży w tym portugalskim sanktuarium: Pawła VI, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie Carmo Rodeia, w uroczystości zakończenia roku jubileuszowego w Fatimie weźmie udział m.in. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.

Do Fatimy na dwudniowe uroczystości dotarło ponad tysiąc pielgrzymów z Polski, w tym grupy z Mazowsza oraz Małopolski.

„Dokładne oszacowanie liczby polskich pielgrzymów, którzy dotarli do Fatimy, jest niemożliwe, gdyż wielu z nich przybyło indywidualnie lub w bardzo małych grupkach” – wyjaśniła Carmo Rodeia.

Przedstawicielka sanktuarium dodała, że w ciągu roku jubileuszowego Polacy przybywający w zorganizowanych grupach stanowili bardzo liczną, a zarazem trzecią, po Hiszpanach i Włochach, grupę narodowościową odwiedzającą to miejsce kultu maryjnego.

Władze samorządowe Fatimy szacują, że do końca roku do tej miejscowości dotrze rekordowa liczba ponad 8 mln osób z całego świata. Najwięcej, około 1,5 mln wiernych przybyło tam w dniach 12 i 13 maja, aby towarzyszyć papieżowi Franciszkowi w jego pielgrzymce do sanktuarium. Podczas centralnych obchodów roku jubileuszowego papież ogłosił wówczas świętymi rodzeństwo Marto, Franciszka i Hiacyntę – małych pastuszków, którzy uczestniczyli w objawieniach z 1917 r.

Rok jubileuszowy objawień w Fatimie potrwa do początku grudnia, ale rozpoczynające się w czwartek uroczystości są oficjalną formą jego zakończenia. Zbiegają się też z przypadającą w piątek 100. rocznicą ostatniego objawienia maryjnego w tej miejscowości.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy, rodzeństwu Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

PAP/RIRM

drukuj