Ponad 200 tys. pielgrzymów przybyło do Fatimy

Około 210 tys. pielgrzymów z 30 państw świata uczestniczyło w obchodach 98. rocznicy początku objawień w Fatimie. Na uroczystościach w portugalskim sanktuarium obecnych było również kilkuset Polaków.

Jak poinformowały w komunikacie władze Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie, na uroczystości upamiętniające rozpoczęte 13 maja 1917 r. objawienia maryjne przybyło 210 tys. pątników. Zdecydowaną ich większość stanowili Portugalczycy.

W trakcie trwających od wtorkowego wieczora uroczystości wierni modlili się o pokój na świecie, a także za pięciu pielgrzymów potrąconych śmiertelnie na trasie do sanktuarium. W związku z wypadkiem biskup diecezji Fatima-Leiria zaapelował do władz Portugalii o pomoc w wyznaczeniu bezpiecznych tras do tego przyjmującego rocznie 4 mln wiernych miejsca kultu maryjnego.

W związku z przygotowaniami do obchodów 100-lecia objawień w środę zainicjowana została też pielgrzymka figury Matki Bożej Fatimskiej po portugalskich diecezjach. Przed południem została ona przewieziona do Viseu w środkowej części kraju. Peregrynacja figury ma przygotować portugalskich katolików do jubileuszu.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest jednym z największych miejsc kultu maryjnego na świecie oraz celem papieskich pielgrzymek. Odwiedzili je Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Szczególnie blisko związany był z tym miejscem polski papież, który wiązał swoje ocalenie z rzymskiego zamachu z 13 maja 1981 r. ze wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. Podróżował do tego sanktuarium trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 r. Podczas ostatniej wizyty w Fatimie ogłosił błogosławionymi najmłodszych uczestników objawień, rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy, zawsze w dniu 13., ukazywała się Maryja, za ich pośrednictwem prosząc ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując im trzy tajemnice fatimskie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl