fot. PAP/Darek Delmanowicz

Portugalia: liczba oglądających msze w internecie wzrosła o 1000 proc.

Mało popularne dotychczas wśród mieszkańców Portugalii Msze św. transmitowane za pośrednictwem internetu, stały się popularnymi programami oglądanymi przez tysiące katolików. W drugiej połowie marca liczba uczestników nabożeństw transmitowanych online wzrosła średnio o 1000 proc.

Wprawdzie Konferencja Episkopatu Portugalii nie zabroniła organizowania nabożeństw w małych grupach, a kościoły pozostały otwarte w czasie obowiązującego od 19 marca stanu wyjątkowego, ale z powodu epidemii koronawirusa świecą one pustkami.

Wielu proboszczów odprawia Msze św. w bardzo wąskiej grupie, ograniczającej się zwykle do ministranta i organisty. Wierni mogą je oglądać za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Najbardziej popularne są transmisje Mszy św. nadawane z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, które od połowy marca pozostaje zamknięte dla pielgrzymów. Od tego czasu jednak liczba internautów oglądających nabożeństwa z tego popularnego miejsca kultu wzrosła o 2000 proc.

Dotychczas, jak oszacował lizboński tygodnik “Expresso”, najwięcej osób oglądało transmisję online z odbywających się 25 marca w Fatimie uroczystości powierzenia Portugalii i Hiszpanii opiece Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Na żywo nabożeństwo to zobaczyło blisko 50 tys. internautów.

Jak powiedziała Salete Sena, katoliczka z lizbońskiej dzielnicy Benfica, położna w sąsiedztwie jej bloku kaplica pozostała otwarta w ciągu dnia, ale sporadycznie jest odwiedzana w czasie kwarantanny.

„Wreszcie internet, który mam w pakiecie z telefonem, przydał mi się do czegoś. Nie ryzykuję, nie wychodzę z domu. Jestem w grupie ryzyka” – wyjaśniła ponad 70-letnia Sena.

Pomimo apeli portugalskich biskupów zachęcających do pozostania w domach, w niektórych miejscach kraju odbywają się kameralne Msze święte. W niedzielę w podlizbońskim Alcochete policja przerwała sprawowanie nabożeństwa, w którym uczestniczyło 10 osób. Jego uczestnicy twierdzili, że przepisy o stanie wyjątkowym nie zabraniają spotykania się w tak małej grupie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl