Nowa ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Będzie on pozyskiwał wpływy z realizacji funkcji instytucji zarządzającej nieruchomościami Skarbu Państwa.

 Jak podkreślił szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, Krajowy Zasób Nieruchomości nie stanie się instytucją, do której przekazane zostaną nieruchomości. Będzie natomiast „bankiem ziemi”, w którym  nieruchomości będą spoczywały.

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie przejmował nieruchomości, co do których pojawią się konkretne plany, koncepcje ich zabudowy i te, które będą mogły być wykorzystane wprost na cele mieszkaniowe. Krajowy Zasób Nieruchomości w trybie przetargów przekaże w użytkowanie wieczyste posiadłości na cele budownictwa mieszkaniowego pod określonymi warunkami. Dedykujemy te przedsięwzięcia Polakom nieposiadającym zdolności kredytowych – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Nowe przepisy mają umożliwić m.in. budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa.

W Polsce mieszkania wynajmuje jedynie 4 proc. Polaków, podczas gdy we Francji jest to 36 proc., w Austrii – 43, w Niemczech – niemal 50 proc.

RIRM

drukuj