Jutro sejmowa komisja zajmie się kryteriami nakładania kar przez KRRiT

Posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjrzą się jutro kryteriom nakładania na nadawców kar pieniężnych przez przewodniczącego KRRiT.

Chodzi m.in. o karę nałożoną na Fundację Lux Veritatis za rzekome nawoływanie na antenie TV Trwam do spalenia tęczy, która stoi na pl. Zbawiciela w Warszawie.

Według KRRiT miało do tego dojść w czasie relacji z ubiegłorocznego Marszu Niepodległości.

Jak mówi poseł PiS Jan Dziedziczak, członek komisji – sytuacja staje się niebezpieczna, jeśli karę można dostać za czyny jedynie domniemane.

– Oto jedna z  telewizji – telewizja Trwam, dostaje gigantyczną w skali jej możliwości karę, wynoszącą – uwaga: połowę rocznych dochodów z reklamy. Tego typu kary mogą zniszczyć finansowo każdą niezależną telewizję w Polsce. Jako członkowie Komisji Kultury i Środków Przekazu decydujemy się na zwołanie specjalnej komisji właśnie po to, żeby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, organ odpowiedzialny za to, aby ład medialny w Polsce był przestrzegany, wyjaśniła nam wszystkim, na jakiej zasadzie te kryteria kar są stosowane – zaznaczył poseł PiS Jan Dziedziczak.

KRRiT, uzasadniając decyzję nałożenia kary w wysokości 50 tysięcy złotych, stwierdziła, że audycje nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści.

Jednak, jak podkreśla poseł Jan Dziedziczak, jest to kolejny wyraz represji wobec niezależnej od władzy TV Trwam. Transmisja z posiedzenia, będzie nadawana od godz. 11:00 w Radiu Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj