fot. PAP

Prezydent apeluje o spokój w związku z kompromitacją PKW

Prezydent zaapelował dziś o uspokojenie debaty wokół liczenia głosów oddanych w wyborach samorządowych. Wcześniej Bronisław Komorowski spotkał się z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prezydent zapewniał, że głosy będą skutecznie i uczciwie policzone, mimo że zawiódł system komputerowy. Dodał, że gwarantami bezstronności są członkowie Państwowej Komisji Wyborczej.

Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski, powiedział, że stanowisko prezydenta rozczarowuje – zamiast przedstawienia drogi wyjścia z kryzysu mamy słowa uspokojenia.

Prezydent nie może ignorować stanowiska tak znacznej części opinii publicznej i tego, co się wydarzyło. Nie może przechodzić nad tym do porządku dziennego i powtarzać nam tę utartą frazę: „Polacy nic się nie stało”. Stało się bardzo wiele. Bardzo źle się wydarzyło w systemie wyborczym i teraz trzeba to naprawić. Wzywam więc pana prezydenta, by zorganizował spotkanie, na którym byliby przedstawiciele wszystkich partii politycznych oraz byłaby możliwość wypracowania jakiegoś wspólnego stanowiska. Nie da się bronić systemu, który się w naszych oczach skompromitował – dodał Zbigniew Ziobro.

Do tej pory PKW podała ostateczne wyniki niedzielnych wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Wciąż czekamy na wyniki głosowania do sejmików wojewódzkich.

Część ekspertów podważa wiarygodność danych, które znajdują się na serwerach PKW. Na jednym z portali możemy przeczytać, że kilka osób miało wprowadzić poprzez system kandydata do II tury wyborów, a potem skasować ten wpis, by nie powstało zamieszanie w PKW. Z kolei w Szczecinie system informatyczny wskazał zwycięzcę głosowania na prezydenta miasta, którego w ogóle nie było na liście kandydatów.

Przypomnijmy, że wczoraj hakerzy włamali się na stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej. Wykradziono z niej dane pracowników, m.in. adresy email, loginy i hasła. PWK uspokaja, że system odpowiedzialny za liczenie głosów jest bezpieczny. Sprawę bada ABW – powiedział jej rzecznik Maciej Karczyński.

– Teraz badamy zawiadomienie, które otrzymaliśmy. Zostało dokonane włamanie na stronę internetową i tym się zajmujemy. Mamy zapewnienia, że nie został naruszony system wyborczy – powiedział Maciej Karczyński.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała również prokuraturę ws. cyberataku na swoje strony internetowe.

RIRM

drukuj