fot. PAP/Tomasz Gzell

Druga tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę

W najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Polacy wybiorą między innymi prezydentów: Krakowa, Wrocławia, Poznania, Torunia, Radomia i Rzeszowa.

Do drugiej tury wyborów samorządowych pójdą mieszkańcy 748 gmin. Dopiero w drugim podejściu wybrani będą prezydenci 60 miast. W Krakowie zmierzą się dwaj lewicowi kandydaci: Łukasz Gibała, którego nieoficjalnie popiera Prawo i Sprawiedliwość, oraz poseł Platformy Obywatelskiej, Aleksander Miszalski, popierany przez liberalno-lewicową koalicję rządową oraz nieoficjalnie przez ustępującego prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Bój toczy się także o fotel prezydenta Wrocławia. Obecny prezydent, Jacek Sutryk, popierany przez partię Donalda Tuska, w ostatnich dniach kampanii chwali się inwestycją w komunikację miejską.

– Pismo podpisane, teraz listonosz i do zobaczenia już niedługo. Tramwajem – mam nadzieję – pojedziemy na Jagodno – powiedział włodarz Wrocławia.

Na piątek zaplanowany jest wiec Jacka Sutryka z Rafałem Trzaskowskim. Jego kontrkandydatem jest poseł Trzeciej Drogi, Izabela Bodnar. Według kilku sondaży to parlamentarzystka przejmie prezydenckie stery we Wrocławiu. Stolica Dolnośląskiego to jedno z wielu miast, gdzie mieszkańcy chcą nowego otwarcia – zwrócił uwagę socjolog, dr Jakub Koper.

– Widać zjednoczenie nie tylko wokół największych partii, ale też zjednoczenie osób, które już chciałyby wymienić włodarzy, chciałyby zobaczyć inną jakość w rządzeniu – ocenił ekspert.

Ze wsparciem do Wrocławia przyjechali liderzy Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Druga tury potrzebna była także w Poznaniu. Kandydat PiS, Zbigniew Czerwiński, zapowiedział, że po ewentualnej wygranej rozliczy „przepalanie pieniędzy przez obecny magistrat”. Prezydent Jacek Jaśkowiak z PO przekonuje wyborców, że tylko ona jest gwarantem dobrych relacji z lewicowo-liberalnym rządem.

– Dobra współpraca z nowym rządem to dla nas wielka szansa. Nie zmarnujmy jej – podkreślił obecny włodarz Poznania.

Przed drugą turą w Radomiu miało dojść do spotkania kandydatów na prezydenta z mieszkańcami. Na rozmowy nie stawił się obecny prezydent, związany z PO Radosław Witkowski. Jego kontrkandydat z PiS, Artur Standowicz, punktował rywala.

– Odnoszę wrażenie, że tematy zastępcze służą właśnie temu, aby uniknął Pan debaty o mieście, które doprowadził Pan do upadku – zaznaczył Artur Standowicz.

Także mieszkańcy Rzeszowa w drugiej turze wybiorą swojego prezydenta. Obecny gospodarz miasta, Konrad Fijołek, wspierany przez rząd, podsumował inwestycje z ostatnich lat.

– Na tym pięknym osiedlu obiecaliśmy również dom kultury – i jest, a w nim m.in. bardzo aktywny klub seniora – podkreślił włodarz Rzeszowa.

Konrad Fijołek będzie rywalizował z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Waldemarem Szumnym.

– Chcemy rozwoju naszego miasta, chcemy terenów zielonych, sprawnej komunikacji, ładu przestrzennego – wskazywał ten drugi.

Waldemar Szumny z Rzeszowa i Zbigniew Czerwiński z Poznania będą dziś gośćmi programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam o godz. 21.40.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl