fot. PAP/Mateusz Marek

Telewizja TVN ukarana za szkalowanie św. Jana Pawła II. Za język nienawiści finansowo odpowie też Tok FM

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM  88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści. Urząd ściągnął też ponad pół miliona złotych kary od TVN za manipulacje, jakie pojawiły się w materiale szkalującym św. Jana Pawła II.

W marcu ubiegłego roku stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego „Bielmo. Franciszkańska 3”.

– Dziś wiemy już bez wątpliwości, że Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży – stwierdzono w materiale.

Reportaż był pełen nadinterpretacji faktów, manipulacji i pomijał kontekst historyczny. Historycy nie zostawili na filmie suchej nitki. W materiale oskarżenia o nadużycia seksualne niektórych księży oparto na aktach SB, których nie poddano krytyce. Żeby je czytać, trzeba być specjalistą, rozumieć kontekst sytuacji wewnętrznej w Polsce – podkreślił historyk, prof. Wojciech Polak.

– Czym była władza, komuna, bezpieka, jakie mieli metody działania, jak postępowali. Bez szerokiej wiedzy na ten temat można pisać głupstwa i niestety w tej chwili pisze się i przekazuje na temat naszego Papieża niezbyt wyważone, niemądre rzeczy – zaznaczył ekspert.

Film wywołał powszechne oburzenie. Ulicami wielu miast przeszły manifestacje  przeciw szkalowaniu św. Jana Pawła II. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło ponad sześć tys. protestów. Przewodniczący Rady, Maciej Świrski, nałożył na TVN 550 tys. złotych kary.

– TVN został ukarany za film, który nie spełnił kryteriów ustawy Prawo prasowe. Tzw. reportaż o Janie Pawle II jest po prostu nierzetelny – stwierdził szef KRRiT.

TVN nie chciał zapłacić kary, więc przewodniczący Rady zwrócił się do urzędu skarbowego o ściągnięcie należności. W środę pieniądze trafiły na konto krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zdaniem politologa, Andrzeja Dąbrowskiego, może sprawić to, że stacja zastanowi się, zanim kogoś ponownie oszkaluje.

– Jeżeli media szkalują, oczerniają kogokolwiek, powinny wiedzieć, że poniosą za to konsekwencje i że te konsekwencje są nieuchronne – zaznaczył ekspert.

TVN może się odwołać od decyzji przewodniczącego KRRiT do sądu. Tymczasem Maciej Świrski wnioskuje do Urzędu Skarbowego o ściągniecie kary – tym razem od radia Tok FM.

„Podjąłem decyzję przekazania do windykacji przez Urząd Skarbowy należności budżetowej w postaci kary nałożonej na spółkę Inforadio Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (Tok FM), ponieważ pomimo upomnienia nie wpłaciła kwoty 88 tys. złotych (sprawa języka nienawiści w programach Tok FM)” – poinformował przewodniczący KRRiT na jednym z portali społecznościowych.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl