Emerytury poniżej progu egzystencji

Polacy będą otrzymywać emerytury poniżej progu egzystencji – alarmuje prof. Józefa Hrynkiewicz, poseł PiS.  Przed południem posłowie mają usłyszeć informację prezesa rady ministrów ws. sytuacji dochodowej osób utrzymujących się ze świadczeń emerytalnych i rentowych.

Od 2014 r. świadczenia emerytalne przyznawane nowym emerytom są o ponad 40 proc. niższe od poprzednich. Wynika to ze zmiany systemowej. System solidarnościowy w ubezpieczeniu emerytalnym w ZUS-ie został zamieniony na system kapitałowy, w związku, z czym każdy dostanie taką emeryturę, na jaką sobie odłożył w ciągu przepracowanego okresu życia.

Poseł i prof. Józefa Hrynkiewicz, zapowiedziała, że PiS będzie domagało się od rządu konkretnychprzedsięwzięć, które zlikwidowałyby ten skandaliczny stan dochodów, w jakim znaleźli się ludzie starsi.

Do roku 2014 emerytury przyznawane nowym emerytom są o 40 proc. niższe od tych emerytur, które były przyznawane do końca 2008 roku. Rzecz jasna one nie wystarczają na to, żeby zastąpić utracony dochód z pracy, a więc nie wystarczają na podstawowe i konieczne wydatki. W związku z tym zamierzamy wystąpić z pytaniem o to, co rząd zamierza zrobić i w jaki sposób zamierza zapewnić środki utrzymania tym ludziom, którzy pracowali 30-40 lat, a dzisiaj dostają świadczenie za które nie można się utrzymać – powiedziała poseł i prof. Józefa Hrynkiewicz.

Według nowego systemu, żeby wyliczyć emeryturę, należy kwotę zgromadzonych składek podzielić przez 216 miesięcy, a następnie podzielić na 12 miesięcy. Wyliczona kwota jest świadczeniem miesięcznym brutto, należy zatem odjąć jeszcze 19,25 proc. podatku dochodowego i składki zdrowotnej i wtedy dopiero obliczyć, ile wyniesie emerytura na rękę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl