KE proponuje rozwiązania mające pomóc przezwyciężyć wyzwania demograficzne

Komisja Europejska chce by mieszkańcy państw Unii Europejskiej mogli indywidualnie oszczędzać na emeryturę w ogólnounijnym programie.

Bruksela zaproponowała rozwiązania, które mają pomóc przezwyciężyć wyzwania demograficzne stojące przed państwami Unii. Chodzi o nowy ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny – PEPP – ma mieć te same cechy, niezależnie od tego, gdzie jest sprzedawany.

PEPP ma być oferowany m.in. przez firmy ubezpieczeniowe, banki, czy podmioty zarządzające aktywami. Podobnie jak trzeci filar emerytalny w Polsce, ma być uzupełnieniem już teraz funkcjonujących emerytur.

Taki projekt nie rozwiązuje problemu. Wiele obaw budzą też mechanizmy koordynujące przez KE różne rodzaje polityk gospodarczych dotychczas zastrzeżone dla państw narodowych – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Im mniej będzie takiej koordynacji tym dla Polski lepiej. Jeśli zdecydujemy się do takiego programu przystąpić jako państwo, zapewne tak się stanie, ale też jako pojedynczy obywatele, bo to będzie program dobrowolny, będziemy kolejną nicią związani z instytucjami centralnymi w Brukseli, Strasburgu, Luksemburgu, także po części z instytucjami centralnymi Unii Europejskiej, która z większością swoich problemów natury ekonomicznej w ostatnim czasie radzi sobie stosunkowo słabo. Myślę, że im tych nici będzie mniej tym lepiej dla nas. Nie widzę jakiejkolwiek przewagi konkurencyjnej mówiąc językiem ekonomicznym tego projektu nad innymi sposobami oszczędzania – podkreślił dr Marian Szołucha.    

 W ciągu najbliższych 50 lat liczba emerytów wobec osób będących w wieku produkcyjnym ma się w UE podwoić. Obecnie na każdego emeryta przypadają cztery pracujące osoby. 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl