fot. pixabay.com

Pogarsza się sytuacja demograficzna Polski. Świadczy o tym kolejny już spadek współczynnika dzietności

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, współczynnik dzietności za ub. rok wyniósł 1,26 i jest najniższy od kilku lat.  Eksperci wskazują, że aby zapewnić zastępowalność pokoleń, współczynnik dzietności powinien wynosić co najmniej 2,1.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha potwierdziła w rozmowie z naszą redakcją, że spadek dzietności w Polsce jest zauważalny od dłuższego czasu.

Składa się na to wiele czynników. To m.in. niż demograficzny, a więc mniejsza ilość kobiet, które mogą rodzić dzieci. To również pandemia i wojna na Ukrainie.

Wiceminister Barbara Socha wskazała, że rząd cały czas pracuje nad regulacjami, które ten spadkowy trend w jakimś stopniu odwrócą.

To są obszary związane ze wsparciem finansowym czy dochodowym. Mam na myśli nie tylko transfery bezpośrednie, czyli program 500+, a od stycznia 800+, ale tutaj są kwestie związane z polityką podatkową. Przypomnę to zmiany wprowadzone dla wszystkich, czyli zwiększenie dziesięciokrotnie kwoty wolnej od podatku. Dla dużych rodzin mamy PIT-0. Wsparcie dla rodzin wielodzietnych w Polsce jest na dużym poziomie – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Barbara Socha dodała, że efekty rządowych programów wsparcia polskich rodzin mogą być widoczne dopiero w kolejnych latach.

Są to rozwiązania długoterminowe, które prowadzone w sposób spójny i konsekwentny w przyszłości zaowocują odwróceniem spadkowego trendu dzietności.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl