fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Sejm: rząd przedstawi informację nt. polityki kadrowej Skarbu Państwa  

Rząd ma dziś przedstawić w Sejmie informację nt. polityki kadrowej w spółkach Skarbu Państwa i instytucjach podległych Radzie Ministrów.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił klub Kukiz’15. Politycy tej partii zarzucają PiS-owi, że obsadza swoich ludzi w państwowych spółkach.

Parlamentarzyści partii rządzącej podkreślają, że każda osoba, która stara się o stanowisko w państwowej firmie, musi zdać państwowy egzamin potwierdzający przygotowanie do pełnienia takiej funkcji.

Media informowały ostatnio o zmianach na stanowiskach w Enerdze. Blisko 30 osób z kręgów PiS dostało posady w notowanej na giełdzie spółce.

Poseł Tomasz Jaskóła z Kukiz’15 domaga się od rządu wyjaśnień w sprawie obsadzania stanowisk.

Partie wchodzą dokładnie w ten sam model działania, tzn. teraz my, i widać, że PiS jest „wygłodniałe”. Chociaż są również bardzo pozytywne nominacje i takie też znamy, tylko chodziłoby nam oto, aby ustalić wreszcie porządne, transparentne zasady, które pokażą, że fachowość jest ceniona – powiedział poseł Tomasz Jaskóła.

Poseł Marek Suski, wiceprzewodniczący KP PiS, odpiera zarzuty polityków Kukiz’15. Dodaje, że w spółkach obsadzani są przede wszystkim fachowcy.

Postawiliśmy warunek, że każda powołana osoba musi mieć kwalifikacje i te osoby mają kwalifikacje, a to, że są związane mniej lub bardziej z PiSem nie jest to nic nadzwyczajnego. Na całym świecie jest w demokracjach tak, że program partii realizują ludzie, którzy ten program znają i się z nim utożsamiają – podkreślił poseł Marek Suski.

Polityk dodał, że celem rządu PiS-u jest wstrzymanie prywatyzacji państwowych spółek.

RIRM

drukuj