Sejm oddał hołd ks. Popiełuszce

Sejm RP oddaje hołd księdzu Jerzemu Popiełuszce – kapelanowi Solidarności, wielkiemu kapłanowi zamordowanemu 30 lat temu przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa na rozkaz przedstawicieli władz PRL – głosi sejmowa uchwała.

Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację. Jak podkreślono w dokumencie, ks. Jerzy Popiełuszko „zginął z rąk oprawców z SB, ponieważ Msze święte za ojczyznę odprawiane w sanktuarium żoliborskim w Warszawie były oazą wolności i niezależności w czasach, kiedy władza komunistyczna zdecydowała się na brutalną, siłową konfrontację z narodem”.

„Po porwaniu 19 października 1984 r. i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszko stał się symbolem walki Polaków o godność, bohaterem dążeń narodu do wolności” – czytamy w uchwale. „Dzisiaj, w czasach niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, jego ofiara zasługuje na pamięć, cześć i najwyższe uznanie” – ocenili posłowie.

Uchwałę w Sejmie odczytał marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko bronił praw osób represjonowanych. Występował w imieniu więźniów politycznych, uczestniczył w procesach prześladowanych działaczy „Solidarności” oraz osób zaangażowanych w pomoc charytatywną dla rodzin internowanych i wypuszczonych z więzień. Jego bezkompromisowa, odważna postawa była nie do zaakceptowania dla władzy, która po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ „Solidarność”, za wszelką cenę chciała zdusić opór Polaków i nadzieję na wolność. Oby nigdy w naszej ojczyźnie nie dochodziło do podobnych zbrodni – czytał Radosław Sikorski.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa; był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku.

Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku. Pogrzeb zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko – beatyfikowany w 2010 r. – został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.

RIRM

drukuj