fot. pixabay.com

Rozwój obszarów wiejskich

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa zajęła się tematem rozwoju obszarów wiejskich. Eksperci doszli do wniosku, że kosztów tego procesu nie udźwignie samo rolnictwo.

Z raportu Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wynika, że obszary zależne od rolnictwa, gdzie jest ono jedyną dominującą formą działalności gospodarczej, mają największe problemy. Naukowcy doszli do takich wniosków, badając ostatnie dziesięć lat.

– Na terenach zależnych tylko od rolnictwa jest regres, następuje wyludnianie, wielu ludzi stamtąd się wyprowadza, bo nie ma miejsc pracy, nie ma źródeł dochodu – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP.

Dotychczasowe źródła dochodu na terenach rolniczych wydają się nie być w stanie zapewnić odpowiednich środków dla rozwoju obszarów wiejskich. Rozwiązaniem może być rozszerzanie działalności gospodarstw oraz przebranżawianie się mieszkańców wsi niepracujących już w rolnictwie.

– Trzeba uczynić wszystko, żeby zachęcać kolejnych rolników do uczestnictwa w tych krótkich łańcuchach żywnościowych, do sprzedaży na rynkach lokalnych produktów przetworzonych i nieprzetworzonych – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydencka rada zarekomendowała wprowadzenie ułatwień do prowadzenia zagród edukacyjnych dla dzieci, miejsc do terapii z wykorzystaniem zwierząt oraz gospodarstw opiekuńczych, w których opiekę mogą znaleźć osoby starsze i niepełnosprawne.

TV Trwam News

drukuj