fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich będzie dziś obradować na temat zabezpieczenia społecznego rolników i ich rodzin

Dziś zbiera się prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Przedmiotem obrad tego gremium będzie m.in. zabezpieczenie społeczne rolników i ich rodzin.

Członkowie Rady zajmą się też kwestią wyeliminowania z systemu KRUS osób, które posiadają ziemię, ale nie utrzymują się z jej uprawy. Prezydencka Rada będzie chciała także otrzymać od Ministerstwa Rolnictwa informacje nt. planów zmian, zgodnie z którymi rolnicy, prowadzący dodatkową działalność gospodarczą, zostaną objęci systemem ZUS-owskich ubezpieczeń.

Ponadto poruszone zostaną założenia i zakres prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym – mówi przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski.

– Chcemy poznać, jakie mają być te szczególne uwarunkowania, przywileje i pomoc dla tych gospodarstw, by nie okazało się, że są to tylko deklaracje. W realnej polityce te gospodarstwa mogą mieć poważne kłopoty. Niestety wielu ekspertów i organizacje rolnicze sugerują, że wprowadzenie Zielonego Ładu będzie przede wszystkim uderzeniem w małe, chłopskie i rodzinne gospodarstwa. Oby nie okazało się, że wśród serdecznych przyjaciół „psy zająca zjedzą” – tłumaczy Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w grudniu ubiegłego roku. W jej skład wchodzą przedstawiciele związków i organizacji rolniczych, eksperci oraz sami rolnicy. Ma ona kontynuować misję Rady ds. Wsi i Rolnictwa, którą w 2009 r. powołał śp. prezydent Lech Kaczyński.

 

RIRM

drukuj